Matka Boża odwiedza zakony męskie w diecezji
Od nawiedzenia parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Sosnowcu-Środuli i tamtejszego klasztoru Sercanów rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po męskich zgromadzeniach zakonnych diecezji sosnowieckiej. Mszy św. na przywitanie Obrazu przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Obecni byli na niej przedstawiciele niemal całej diecezjalnej rodziny zakonnej.
"Dzień po uroczystości Zwiastowania spełnia się tajemnica Twojego Nawiedzenia. Pragniemy powitać Cię w gronie męskich zakonów naszej diecezji i w naszej parafii, rozpoczynając czas nawiedzenia. Prosimy Cię, byś wypraszała nam u Twego Syna łaskę mocnej wiary, łaskę wierności Bożemu słowu i naszemu powołaniu, by nasza posługa w tej diecezji przynosiła błogosławione owoce na chwałę Boga w Trójcy Jedynego i dla zbawienia wszystkich ludzi. Prosimy, abyś wstawiała się za nami Matko Niepokalana i Pani Jasnogórska!" – powiedział w słowie powitania Obrazu o. Witold Januś, proboszcz sercańskiej parafii.
"Ona nasłuchuje, jak biją nasze serca. Cieszy się zwycięstwami, dobrymi i szlachetnymi Polakami, ale smuci się, gdy synowie narodu postępują wbrew woli Jej Syna" – przypomniał Biskup w homilii dodając, że winniśmy Maryi wdzięczność za opiekę nad naszym narodem, którego jest Królową i Matką. "Trzeba nam zrobić rachunek sumienia z czwartego przykazania – z czci, jaką Jej, jako naszej Matce, okazujemy" – apelował. Jako przykład niewierności Polski przypomniał głosy, które podnoszą się obecnie w obronie czy wręcz rozszerzeniu dostępności aborcji. "Zabójstwo nienarodzonych zsyła na Polskę wielki gniew Boga" – przestrzegał Biskup.
Po sercanach kolejnymi odwiedzanymi wspólnotami zakonnymi będą franciszkanie z Pilicy wraz ze współbraćmi z Dzwono-Sierbowic (6-7 kwietnia), franciszkanie z Gołonoga (8-10 kwietnia), salezjanie z Dąbrowy Górniczej (10 kwietnia), sosnowieccy zmartwychwstńcy (11 kwietnia), oblaci św. Józefa z Będzina (12 kwietnia) i salezjanie z Sosnowca (13-15 kwietnia). Dwa zgromadzenia zakonne – sosnowieccy pallotyni i pracujący w Hutkach kamilianie peregrynację przeżyją w późniejszym czasie. Po naszej diecezji obraz przejmą zakony z diecezji gliwickiej.
Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedza wszystkie męskie zgromadzenia zakonne w Polsce namalowana została przez s. Elżbietę Grzegorzewicz na prośbę Sługi Bożego Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Została 3 marca 1963 r. przekazana zakonom męskim, po których peregrynowała do 1966 r. Była to jedna z form przygotowania się przez polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski.
Druga peregrynacja została uroczyście zapoczątkowana 16 października 2013 r. na Jasnej Górze. Trzyletniej pielgrzymce cudownego obrazu do blisko 900 domów zakonnych w Polsce towarzyszy przesłanie: "Przewodniczką ma nam być Maryja, Matka Pana".
Na odwrocie obrazu widnieje dedykacja napisana przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego odręcznie: "Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach ku Radości Waszej ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i Miłością. Będę waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi. + Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski. Warszawa, Kaplica Domu Prymasowskiego 7 III 1963".