Młodzi odwiedzili kleryków

Data dodania: 2015.02.04

Słowa z Księgi Psalmów – "Ci co zaufali Panu, są jak góra Syjon", były myślą przewodnią trwających na przełomie stycznia i lutego rekolekcji dla młodzieży męskiej w seminarium sosnowieckim i częstochowskim. Rekolekcje powołaniowe to dni, które mają pomóc młodym w rozeznaniu powołania. Zaproszeni są na nie ci, którzy zaczynają rozeznawać, to co chcą robić w swoim życiu, jaką drogą pójść.

Jedną z możliwości jest droga powołania kapłańskiego. Podczas rekolekcji można przyjrzeć się życiu seminaryjnemu, porozmawiać z przełożonymi, ojcami duchownymi czy samymi klerykami. Rekolekcje to nie tylko czas odosobnionej refleksji na temat własnego powołania. Jest to także okazja do spotkania z innymi młodymi, którzy także rozważają wstąpienie na drogę życia kapłańskiego. Wspólna modlitwa, spotkania, rozmowy z rówieśnikami pomagają w podjęciu decyzji o wyborze swojej własnej życiowej drogi.

Na rekolekcje do naszego seminarium zgłosiło się 68 chłopców w tym 18 z terenu diecezji sosnowieckiej. Prowadził je ks. Łukasz Dyktyński, ojciec duchowny seminarium. Rozpoczęły się wieczorem w piątek 30 stycznia. Po zakwaterowaniu uczestnicy udali się na apel jasnogórski, następnie późnym wieczorem mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W sobotnie przedpołudnie odbyły się dwie konferencje. Ksiądz rektor Konrad Kościk poruszał temat radości powołania, mówił, że pierwszym powołaniem jakim Bóg obdarza każdego człowieka jest powołanie do świętości czyli szczęścia, podkreślał, że jeśli będziemy współpracować z łaską Bożą na pewno odkryjemy nasze indywidualne i szczególne powołanie, ojciec Łukasz Dyktyński w swojej konferencji mówił o opiece bożej, zapewniał, że jeśli budujemy swoje powołanie na skale, którą jest Chrystus, On nie pozwoli, by potknęła się noga tych, którzy Go szukają. Między naukami które głosili księża, uczestnicy mieli możliwość godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po niej młodzi ludzie podzieleni na mniejsze grupy przypatrywali się drodze powołania świętych. Każdy człowiek jest powołany do świętości i do niej zmierza już tu w ziemskim życiu. Przykład tych, którzy właściwie wybrali swoją drogę i jak wierzymy oglądają Boga twarzą w twarz, może być pomocny w rozeznawaniu. Podczas godzinnej pracy w grupach przypatrywano się dwóm postaciom świętych. Pierwszą był Sługa Boży Jerzy Ciesielski – polski inżynier budownictwa i wykładowca Politechniki Krakowskiej. Przyjaźnił się z kardynałem Karolem Wojtyłą, miał żonę Barbarę oraz trójkę dzieci. Był wzorowym ojcem oraz mężem, działał w harcerstwie oraz czynnie uprawiał sport. Drugą postacią był wybrany dla każdej grupy kapłan, który swoim życiem i postępowaniem zasłużył na miano świętego. Porównanie tych dwóch powołań do życia małżeństwie oraz do kapłaństwa posłużyło do dyskusji o różności powołań, które daje Bóg.

O godzinie 15.30 celebrowana była Eucharystia, jej oprawę liturgiczną przygotowali klerycy z roku pierwszego, któremu patronuje wspominany 31 stycznia św. Jan Bosko. Wieczorem uczestnicy przeżywali adorację Krzyża Świętego, podczas której modlili się zwłaszcza o łaskę spotkania z Jezusem, oraz dary Ducha Świętego. Po nabożeństwie w ramach nocy nikodemowej uczestnicy mieli możliwość osobistych rozmów z ojcami duchownymi seminarium.

Ostatniego dnia po śniadaniu odbyło się spotkanie z księdzem rektorem Andrzejem Przybylskim. W południe ojciec Łukasz odprawił uroczystą Mszę świętą. Zakończeniem rekolekcji było rozdanie uczestnikom emblematów – nie wstydzę się Jezusa i koronka do Bożego Miłosierdzia.

Jak mówią sami uczestnicy rekolekcje były bardzo bogate w treści. Było to niezwykłe doświadczenie Boga oraz możliwość spotkania z innymi młodymi ludźmi, którzy rozeznają swoje powołanie. Jeden z gości, Karol z Będzina wspominał, że najbardziej zapamiętał słowa księdza rektora Konrada o radości powołania pochodzącego od Boga oraz możliwość indywidualnej rozmowy z ojcem duchownym.

Rekolekcje powołaniowe to nie jedyna okazja do kontaktu z seminarium i klerykami. Kolejną będzie możliwością będzie czerwcowy dzień otwarty, na który serdecznie zapraszamy.

kl. Marcin Słodczyk
FOTO: kl. Mateusz Wróbel

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.