Msza Krzyżma z nowymi kanonikami
"My, kapłani Jezusa Chrystusa, mamy głosić całemu światu miłosierdzie Boże" – apelował do współbraci w kapłaństwie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podczas Mszy Krzyżma w sosnowieckiej Katedrze. "Jest to bardzo ważne zadanie, ponieważ nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia Bożego" – przypomniał zdanie z Dzienniczka św. Faustyny.
"Wspomnijcie Drodzy Bracia, dzień Waszych święceń prezbiteratu i pytanie, z którym zwrócił się do Was biskup. Czy chcesz razem z nami wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego Ci ludu, modląc się nieustannie według nakazu Chrystusa? – zapytał wówczas. Do czego zobowiązaliśmy się wtedy, odpowiadając na nie?" – pytał zgromadzonych.
Źródłem Bożego miłosierdzia jest sakrament pokuty, często niestety zaniedbywany przez wiernych, którzy "utracili poczucie grzechu, ich sumienia zostały zniszczone i zaciemnione". Jak sobie z tym radzić? Przywołując słowa Jana Pawła II i św. Faustyny Biskup wskazywał na katechezę o pokucie i pojednaniu, nieustawanie w zachęcaniu wiernych do przystępowania do spowiedzi oraz modlitwa o nawrócenie grzeszników.
"Pan Jezus powiedział do siostry Faustyny, że największe cuda miłosierdzia zdarzają się w sakramencie pokuty i pojednania, nazywając go "trybunałem miłosierdzia". Ale wspomniał także, że cuda te dokonują się przy współpracy "zastępcy". Tak nazwał kapłana, który spowiadając działa "in persona Christi", w imieniu Jezusa Miłosiernego, którego uosabia. Dlatego biada kapłanowi, który unika konfesjonału, nie pomaga wiernym wyzwolić się z niewoli grzechu. Na Sądzie Ostatecznym odpowie za te pogubione dusze, które nie doznały miłosierdzia Bożego, tylko dlatego, że nie mogły go zastać w konfesjonale" – przestrzegał dziękując kapłanom, którzy wytrwale posługują w konfesjonale i potrafią dla tej posługi zrezygnować z wolnego czasu oraz dokształcają się, chcąc sprostać nowym wyzwaniom.
Biskup podkreślał, że samo głoszenie miłosierdzia Bożego nie wystarcza – muszą iść za tym uczynki, bo – jak czytamy w Dzienniczku – "nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków". Dziękował także księżom za ich "otwarte serca i ten wspaniały dar w Roku Miłosierdzia" – ufundowane przez wszystkich kapłanów diecezji sosnowieckiej wyposażenie kuchni dla bezdomnych w prowadzonym przez Caritas domu.
"Z okazji tego naszego pięknego kapłańskiego święta życzę Wam, drodzy Kapłani, a w sposób szczególny Wam, drodzy i czcigodni Jubilaci, abyście na Sądzie Ostatecznym usłyszeli słowa: "Sługo dobry i wierny! (...) Wejdź do radości twego Pana!" – powiedział Biskup.
Zwrócił się także z wyrazami wdzięczności za posługę i obecność do ministrantów, lektorów, ceremoniarzy, którzy świętowali wraz z kapłanami swój jubileusz i doroczną pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza do bazyliki katedralnej.
Szczególne miejsce przy ołtarzu zajmowali kapłani przeżywający swoje jubileusze święceń. W tym roku są to księża Jan Błaszczyk, Antoni Idasiak i Kazimierz Syrek (50 lat w kapłaństwie) oraz ks. Białek Andrzej, ks. Brańka Paweł, ks. Cuda Marek, ks. Górka Andrzej, ks. Janik Sławomir, ks. Jasiński Andrzej, ks. Kania Janusz, ks. Kowaliński Andrzej, ks. Martyka Stanisław, ks. Rozpiątkowski Paweł, ks. Wróbel Mariusz, ks. Zaręba Marek, ks. Żmija Wiesław (25 lat w kapłaństwie).
W dniu, w którym Chrystus dał udział w swoim kapłaństwie Apostołom, módlmy się za wszystkich kapłanów: Niech Bóg hojnie udziela im swoich darów, aby jako wierni słudzy Chrystusa, wszystkich prowadzili do Tego, który jest źródłem zbawienia!
W czasie Mszy św. kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. Poświęcone zostały także oleje używane w czasie sprawowania sakramentów. Na zakończenie Eucharystii Biskup wręczył dekrety wynoszące szczególnie zasłużonych księży do godności kanoników honorowych i gremialnych.
Do kapituły olkusko-pilckiej jako kanonicy gremialni dołączyli księża Henryk Chmieła, Jacek Furtak, Leszek Kołczyk, Zbigniew Luty, Jan Radzik, Paweł Sobierajski i Wojciech Tkacz. Tytuł kanoników honorowych tej kapituły uzyskali księża Grzegorz Gołuszka, Artur Przybyłko, Kazimierz Szczęsny i Jan Wieczorek. Kolegiata św. Wojciecha w Jaworznie powiększyła się o dwóch kanoników gremialnych – ks. Janusza Grelę i ks. Emila Ilków oraz siedmiu kanoników honorowych, którymi zostali ks. Janusz Glanowski, ks. Andrzej Gliszta, ks. Stanisław Pala, ks. Mirosław Tosza, ks. Bronisław Waksmundzki, ks. Andrzej Wieczorek i ks. Jan Włodarczyk. W skład kapituły katedralnej jako kanonicy gremialni weszli ks. Tadeusz Grodek, ks. Janusz Rakoczy i ks. Andrzej Stępień, zaś tytuł kanoników honorowych tej kapituły uzyskali ks. Józef Handerek, ks. Piotr Pilśniak i ks. Paweł Rozpiątkowski. Decyzją Ojca Świętego ks. Antoni Idasiak uzyskał tytuł prałata.