Msza Krzyżma zgromadziła kapłanów

Data dodania: 2015.04.02

"Chrystus powołał nas jako sługi i szafarzy Eucharystii, a nie na pierwszoplanowych bohaterów celebracji" – przypomniał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej podczas Mszy Krzyżma w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Tradycyjnie zgromadziła ona księży z całej diecezji, a także kleryków oraz ok. 800 przedstawicieli Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy przybyli do Katedry z doroczną pielgrzymką.

Swoją homilię Biskup sosnowiecki poświęcił refleksji nad pięknem liturgii. "Otrzymaliśmy władzę nad Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa! Rzecz to niezwykła i wielki zaszczyt dla nas, ale jednocześnie wielka odpowiedzialność. Sam Bóg powierzył nam sprawowanie Eucharystii. Dlatego jest to nasze najważniejsze posłannictwo" – zaznaczał hierarcha.

Cytując słowa Jana Pawła II dotyczące traktowania Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwrócił uwagę kapłanów na słowa, które usłyszeli od biskupa podczas swoich święceń i które powinny wyznaczać ich stosunek do sprawowanych podczas każdej Eucharystii czynności: "Przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego Krzyża".

"Nie ma pięknej liturgii bez aktywnego uczestnictwa wiernych w czytanych tekstach i sprawowanych obrzędach. Czynności liturgiczne należą bowiem do całego Kościoła, nie są tylko prywatnymi działaniami kapłana. W Eucharystii gesty są proste, ale za nimi kryje się świętość Boga Najwyższego. Niektórzy uważają, że nawet zbyt proste i wprowadzają zmiany, które często niosą za sobą nadmiar słów, gestów, muzyki. Zespoły, chóry grają i śpiewają we wszystkich możliwych momentach Mszy św., nie dopuszczając do śpiewu wiernych. Czy w ten sposób nie wyeliminowaliśmy przestrzeni milczenia i ciszy, która pozwala uczestnikom Eucharystii na skupienie?" – zastanawiał się Biskup.

Przestrzegał także przed nadmierną ekspresją przy ołtarzu i zbytnim eksponowaniem swoich przymiotów – "wówczas dochodzi do tego, że liturgia przekształca się w teatralny spektakl. Nierzadko w takich przypadkach celebrans "uwodzi" i przyciąga wiernych, ale niestety do siebie. A przecież zadaniem liturgii jest prowadzenie do Chrystusa" – napominał Biskup.

Przywołał też wygłoszone przed kilku laty do sosnowieckich kleryków słowa arcybiskupa Piero Mariniego, który apelował o zwrócenie uwagi na najdrobniejsze szczegóły celebracji, takie jak szaty, obrusy, oświetlenie, nagłośnienie, kwiaty, wyposażenie i księgi liturgiczne, które potrafią odepchnąć od kościoła. Odnosząc się do tych słów z wyrzutem pytał o stan zwłaszcza cmentarnych kaplic, gdzie też jest sprawowana Najświętsza Ofiara. "Także wierni posiadają zmysł pozwalający wyczuć to piękno. Dobrze wiemy, że właśnie dlatego nieraz zamawiają Msze św. w określonym kościele" – przypomniał.

Jednocześnie Biskup wyraził wdzięczność duszpasterzom dbającym o to, by swoim zachowaniem ukazywać wiernym żywą obecność Chrystusa, a także kapłanom którzy w tych niełatwych czasach budują czy remontują kościoły, czego symbolem może być dźwigająca się z pożarowych zniszczeń Katedra, zwieńczona ostatnio nową wieżyczką.

Zwrócił się także do kleryków, ministrantów, lektorów i ceremoniarzy także mających aktywny udział w pięknie sprawowanej liturgii. "Bardzo dziękuję Wam za Wasze świadectwo, szczególnie wobec Waszych rówieśników, którzy pewno nie zawsze Was rozumieją. Niech Wam Pan Jezus to wynagrodzi" – mówił Biskup.

Kapłani usłyszeli też od Biskupa życzenia, aby "wśród licznych burz - i tych społecznych, i tych osobistych - wśród tylu ataków na Kościół i na Was samych, wśród ludzkiej obojętności, a nieraz doznawanych przykrości ze ścieżki prowadzącej do nieba zepchnąć się nie dali. Pomnażajcie dobro w sobie i skutecznie eliminujcie zło z własnego życia i ze świata. Przy tym wszystkim proszę Was, dbajcie o siebie, o swoje zdrowie. Życzę Wam dużo Bożego błogosławieństwa, pięknych lat przeżytych w kapłaństwie, z sercem przepełnionym radością i pogodą ducha" .

Msza Krzyżma, podczas której zgromadzeni kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie, jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił też oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok będą służyć przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.

W szczególny sposób świętowali dziś kapłani, którzy w tym roku przeżywają jubileusze 60-, 50- i 25-lecia święceń kapłańskich.

Jubileusze kapłańskie AD 2015:

60 lat:
ks. Andrzej Fornal
ks. Tomczyk Czesław
ks. Roman Wojtan
ks. Nikodem Zadworny

 

50 lat kapłaństwa:
Ks. Władysław Jaśkiewicz
Ks. Józef Ośródka
Ks. Józef Podkowa
Ks. Zygmunt Wróbel
Ks. Michał Wójs
Ks. Leonard Zagórski

 

25 lat kapłaństwa:
Ks. Janusz Bochenek
Ks. Stanisław Ciołek
Ks. Janusz Glanowski
Ks. Piotr Markowicz
Ks. Jacek Michalak
Ks. Roman Patyk
Ks. Jarosław Piekarz
Ks. Krzysztof Płatek
Ks. Jacek Sablik
Ks. Tomasz Sobera
Ks. Paweł Sobierajski
Ks. Marek Sołtysiak
Ks. Andrzej Uliniarz
Ks. Marek Wyjadłowski
Ks. Stanisław Wyka
Ks. Tadeusz Żmuda

W dniu, w którym Chrystus dał udział w swoim kapłaństwie Apostołom, módlmy się za jubilatów i wszystkich kapłanów: Niech Bóg hojnie udziela im swoich darów, aby jako wierni słudzy Chrystusa, wszystkich prowadzili do Tego, który jest źródłem zbawienia.

Pomysł i wykonanie dekoracji - siostry Teresa Benedykta i Tobiasza posługujące w Domu Biskupim

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.