Msza na jubileusz Hospicjum

Data dodania: 2012.10.06

Sosnowieckie hospicjum domowe św. Tomasza świętuje 15-lecie swojej działalności. Pierwszym akcentem jubileuszu była Msza św. odprawiana 6 października w sosnowieckiej Katedrze. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a wraz z nim koncelebrowali proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Jan Gaik, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Mariusz Karaś, ks. prał. Jan Szkoc, ks. Witold Januś SCI oraz dyrektor Domu Hospicyjnego im. Jana Pawła II w Katowicach ks. Zdzisław Tomziński.

„15 lat to rocznica, która skłania nas wszystkich do refleksji i dziękczynienia, jakie winniśmy złożyć w pierwszym rzędzie Panu Bogu, że zachciał natchnąć u zarania wspólnoty hospicyjnej osoby, które postanowiły się poświęcić dla drugiego człowieka. Dziękujemy także ludziom – tym, którzy ciężko pracowali i nadal trudzą się dla dobra drugich. Dziękujemy Panu Bogu za życzliwe środowisko, jakie wytworzyło się wokół wspólnoty i osoby, które wspierają je modlitwami i ofiarami" – mówił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Przed Mszą św. w modlitwie wspominkowej wolontariusze polecali Miłosierdziu Bożemu podopiecznych hospicjum, którzy przekroczyli próg Wieczności.

Podczas Eucharystii w procesji z darami szli przedstawiciele całej – jak sami siebie określają – hospicyjnej rodziny. Chorzy, którym hospicjum niesie pomoc przynieśli do ołtarza chleb, wino zostało przyniesione przez lekarzy, zaś świeca i kwiaty odpowiednio przez wolontariuszy i pielęgniarki.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrała prezes fundacji hospicyjnej Małgorzata Czapla, która stwierdziła, że „fundamentem opieki hospicyjnej jest pokora – nie człowiek jest szafarzem życia, ono trwa niezależnie od naszej woli. My możemy jedynie zagwarantować choremu, że niezależnie jak potoczą się jego dalsze losy, będziemy z nim i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby poprawić mu egzystencję w tym konkretnym okresie życia". „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. Kiedy na drodze cierpiącego pojawi się życzliwa osoba, oddany opiekun, wówczas choroba – nawet ta najcięższa – staje się nieco łatwiejsza, a cierpienie możliwym do uniesienia" – dodała prezes.

W chwili obecnej w skład wspólnoty hospicyjnej wchodzi: 14 lekarzy, 16 pielęgniarek, pracownik socjalny, księgowa, koordynator wolontariatu, rehabilitant, masażysta, trzech psychologów, ksiądz kapelan, wielu innych księży współpracujących, około 30 wolontariuszy niemedycznych, około 100 wolontariuszy akcyjnych oraz osoby zarządzające. Opiekują się oni jednocześnie przeszło setką chorych.

Przed Towarzystwem Hospicyjnym stoi ogromne wyzwanie, jakim jest budowa w Sosnowcu hospicjum stacjonarnego, gdyż w mieście nie ma ani takiego ośrodka, ani żadnego oddziału opieki paliatywnej. Pracownicy i wolontariusze od kilku lat obserwują stały wzrost liczby chorych zgłaszających się do hospicjum, wśród których rośnie także liczba pozostawionych w chorobie samym sobie, którym opieka domowa, jaką roztacza w obecnym kształcie hospicjum, nie wystarcza. Właśnie na ten cel po Mszy św. wolontariusze zbierali datki do puszek.

Mówiąc o swojej pracy osoby zrzeszone w ramach hospicjum cytują słowa Matki Teresy z Kalkuty – „To my ofiarowując swoją obecność: swoją rękę, głos, uśmiech czuły i delikatny - możemy uczynić Boże miłosierdzie bardziej prawdziwym, mogącym skłonić chorego by zwrócił się do Boga-Ojca z synowską ufnością..." i dodają, że „każdy z nas, niezależnie od powołania i wykonywanego zawodu, ma obowiązek życia w dojrzewaniu do pełnej Miłości".

Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

Kolejnym akcentami w ramach jubileuszu będą koncert Edyty Geppert w Miejskim Klubie im. J.Kiepury (15 października o godz.18.00) oraz merytoryczne podsumowanie dorobku 15-lecia w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (27 października w godz.11.00-14.00).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.