Msza św. w 100-lecie Dąbrowy Górniczej

Data dodania: 2016.09.28

Od uroczystej Mszy św. w bazylice Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia, sprawowanej przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, rozpoczęły się uroczystości 100. rocznicy nadania prawa miejskich Dąbrowie Górniczej. Parafia, stanowiąca duchowe serce miasta, jest o 4 lata starsza od miasta, a mury jej pierwotnego kościoła pamiętają wydarzenia sprzed 100 lat.

"Pragniemy podziękować Bogu za to 100 lat i dobro, jakie się tutaj dokonało. Tę Najświętszą Ofiarę składamy jako dziękczynienie - najpierw Stwórcy, a następnie ludziom" - powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak życząc, by miasto było przyjazne wszystkim ludziom. W homilii nawiązał do słów z Psalmu 127, w której natchniony autor docenia pracę, służącą budowaniu silnego społeczeństwa, ale jednocześnie wskazuje, że bez wsparcia Bożego wszelki trud będzie daremny i bezwartościowy.

"Jeśli w Dąbrowie nie będzie dzieci, miasto nie będzie się rozwijało. Mówi się o kryzysie demograficznym - wiemy, jakie są tego skutki. Społeczeństwo nie może się rozwijać, kiedy brakuje rąk do pracy i mądrych umysłów. Dzieci są darem Boga i błogosławieństwem - nie można tego daru niszczyć, bo podnosi się rękę na Stwórce. Trzeba szanować życie od poczęcia do naturalnej śmierci" - przestrzegał Biskup przypominając, że sztuczne techniki przekazywania życia nie są godne człowieka. "Tam, gdzie Bóg jest obecny i przyczynia się do rozwoju, tam jest szczęście, nadzieja i nie ma niepewności jutra. (...) Gdzie brakuje przyjaciół Boga przychodzą kary za złe czyny mieszkańców, a miasta obracają się w gruzy" - mówił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza wspominając ks. Grzegorza Augustynika - budowniczego dąbrowskiej bazyliki, ale także wielkiego społecznika. "Swoją misję pełnił w niełatwych latach - przełom XIX i XX wieku nacechowany był licznymi wyzwaniami i trudnymi momentami. (...) W takich warunkach dąbrowianie potrzebowali oparcia, duchowej busoli, jaką miała stać się bazylika, w której otrzymywać mogli dobre słowo i otuchę. Potrzebowali także wsparcia materialnego. (...) Naprzeciw tym wyzwaniom wychodził ks. Augustynik" - przypomniał prezydent dodając, że jego dorobek społeczny winien być nadal żywy i stać się inspiracją dla współczesnych.

Prezydent dziękował także obecnemu włodarzowi bazyliki, ks. Andrzejowi Stasiakowi, za jego zaangażowanie w integrowanie mieszkańców regionu wokół ważnych wydarzeń. Słowo wdzięczności pod adresem prezydenta wyraził też Biskup zwracając uwagę, że bez wsparcia miasta niemożliwe byłoby ratowanie perły zagłębiowskiej architektury sakralnej, jaką jest bazylika NMP Anielskiej.

Druga część uroczystości to otwarta sesja Rady Miejskiej w Pałacu Kultury Zagłębia, na którą przybyło wielu gości, m.in. przedstawicieli Parlamentu, władz samorządowych miast i gmin województwa śląskiego, placówek oświatowych i uczelni. W czasie uroczystości przybliżono program obchodów jubileuszu, nie zabrakło rysu historycznego i prezentacji artystycznych. Składając życzenia Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak zapewnił o modlitwie, by Bóg "swoim przemożnym płaszczem otaczał Dąbrowę, chronił od niebezpieczeństwem. By w tym mieście, pełnym dynamiki i rozwoju, każdemu mieszkańcowi żyło się dobrze, w dobrobycie, pomyślności i zdrowiu".

Podczas sesji życzenia i kwiaty od włodarzy Dąbrowy odebrała też jej mieszkanka i... rówieśniczka – dostojna 100-latka Natalia Bilewicz.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.