Nadprzemszańskie Święto Plonów
Sołectwo Jaroszowiec gościło tegoroczne uroczystości dożynkowe powiatu olkuskiego. Święto plonów rozpoczęło się od Mszy świętej koncelebrowanej przez kapłanów z dekanatu w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.
– W dniu dzisiejszym w naszym Sanktuarium wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za plony ziemi. Chleb jest symbolem tego wszystkiego co dobre, co smaczne i co potrzebne, aby człowiek mógł się rozwijać. Nic więc dziwnego, że Pan Jezus obrał chleb i dał go człowiekowi, jako swoje Ciało. Dziękujemy więc dziś Panu Bogu za ten „chleb życia" i za ten chleb nasz doczesny – mówił w homilii podczas Mszy Dożynkowej ks. Jan Wieczorek, Proboszcz Sanktuarium w Jaroszowcu.
Kapłan przypomniał, że dziś w wielu rodzinach chleba jest pod dostatkiem, ale czasem brakuje należytego szacunku. Jak wspomniał duchowny, Polska od wieków była krajem w którym szanowano chleb. – Już Cyprian Kamil Norwid w swoim wierszu pisał: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnosi się z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba.. tęskno mi Panie". A czy w dzisiejszych czasach mamy wystarczający szacunek do chleba? Czy nie trafia on do kosza? Czy pamiętamy i kultywujemy ten piękny zwyczaj, że rozpoczynając krojenie nowego bochenka czynimy znak krzyża na chlebie? – zaznaczył ks. Wieczorek.
Po liturgii barwny korowód w asyście orkiestry dętej ZGH Bolesław, wspólnie z ponad 50 wieńcami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu olkuskiego oraz zgromadzonymi duchownymi i mieszkańcami przeszedł na stadion sportowy, gdzie miała dalszą część uroczystości. Starostami dożynek byli sołtysi Adam Chmura z Jaroszowca, Agnieszka Ścigaj z Zalesia Golczowskiego oraz Józef Pachoł z Bogucina Dużego. Po uroczystym ośpiewaniu chleba starostowie dożynek, parlamentarzyści i władze gminy Klucze wspólnie z ks. Janem Wieczorkiem przystąpili do pokrojenia bochenków i poczęstowania zgromadzonych świeżym, dożynkowym chlebem.
Warto podkreślić, że wiele dożynkowych wieńców było niezwykle okazałych i nawiązywało do motywów sakralnych. Mieszkańcy Cieślina postanowili przygotować wieniec, w którym znalazł się wizerunek Jezusa Miłosiernego, nawiązując do trwającej w tym roku w naszej diecezji peregrynacji obrazu.
tekst i foto: Łukasz KMITA