Niepodległość przez Męczeństwo

Data dodania: 2018.04.20

18 kwietnia z parafii NMP Różańcowej w Sosnowcu wyruszyła pielgrzymka parafialno-dekanalna do miejsc związanych z niepodległością naszego narodu. Grupa składała się z parafian Matki Bożej Różańcowej, św. Floriana, św. Joachima, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a obecni byli także pielgrzymi z Czeladzi, Mysłowic i Dąbrowy Górniczej. Opiekę duchową objęli ks. Łukasz Lisowski oraz ks. Szymon Wojciechowski.

Trasa pielgrzymiego wędrowania przebiegała przez małopolskie zakamarki – Tarnów, Tuchów oraz Zabawę. Pielgrzymi mieli okazję zwiedzić średniowieczne miasto jakim jest Tarnów, który ulokowany jest na dawnym trakcie handlowym między Lwowem, a Krakowem. Na szlaku pojawiła się starówka oraz bazylika katedralna Narodzenia NMP w stylu gotyckim, w której spoczywają założyciele miasta i biskupi. Pielgrzymi odwiedzili pozostałości synagogi żydowskiej, łaźnie i pozostałości średniowiecznych murów obronnych wraz z basztami. Mieli także okazję być w miejscu, skąd wyruszył pierwszy transport więźniów KL Auschwitz. W Tarnowie także znajduje się mauzoleum z szczątkami doczesnymi gen. Józefa Bema. Odwiedzili również parafię bł. Karoliny Kózkówny, w której 10 czerwca 1987 roku św. Jan Paweł II wyniósł do godności błogosławionych córkę polskiej wsi.

Następnie swoje kroki pielgrzymi skierowali do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, nazywanej często przez wiernych Matką Bożą Słuchającą. Wynika to z faktu, iż na żadnym z istniejących wizerunków Najświętszej Panienki nie można dostrzec Jej ucha, a na tym ten szczegół jest widzialny. Historia sanktuarium sięga początków XI wieku, kiedy cały obszar tych ziem był własnością benedyktynów z opactwa tynieckiego. Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika to murowany barokowy kościół przyklasztorny. Opiekę nad świątynią obecnie sprawują Ojcowie Redemptoryści.

Ostatnim miejscem było odwiedzenie Zabawy, a konkretnie przysiółka nazywanego Śmietaną, z którego wywodzi się postać bł. Karoliny męczennicy. Pielgrzymi wzięli udział w comiesięcznej drodze krzyżowej, która obywa się każdego 18-tego dnia miesiąca szlakiem męczeństwa. Wędrując od stacji do stacji minęli gruszę, pod którą błogosławiona uczyła modlitw i czytała książki swojemu koleżeństwu oraz rodzeństwu. Przy Sanktuarium Zabawskim zbudowany jest pomnik współczesnych męczenników. Eucharystia w Sanktuarium była zwieńczeniem pielgrzymki i finałem poznawania ludzi i miejsc, które przyczyniły się do tego, że nasz naród może cieszyć się niepodległością i wolnością.


materiał organizatorów

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.