Nowa szkoła podstawowa dąbrowskiego "Katolika"
Bogata oferta edukacyjna dąbrowskiego Zespołu Szkół Katolickich, świętującego w tym roku 25-lecie, stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wszystko dzięki nowej lokalizacji, do której przeniesiona zostanie szkoła podstawowa. Najbliższy nowy rok szkolny najmłodsi uczniowie "Katolika" rozpoczną w ścisłym centrum Dąbrowy Górniczej - przy ulicy ks. Augustynika 1, tuż obok bazyliki NMP Anielskiej, Pałacu Kultury Zagłębia i Wyższej Szkoły Biznesu. Już w najbliższą niedzielę, 11 czerwca od g. 7.00 do 19.00, w budynku będzie można spotkać się z nauczycielami i dyrekcją oraz poznać ofertę edukacyjną.
"Zainteresowanie szkołą jest bardzo duże i obecne pomieszczenia w sąsiedztwie Technicznych Zakładów Naukowych, stają się niewystarczające. Docelowo przeniesiona zostanie cała podstawówka z oddziałem przedszkolnym, a w dotychczasowej siedzibie pozostanie gimnazjum i liceum. Przenosiny odbędą się jednak na raty – od września naukę przy ul. Augustynika rozpoczną póki co tylko uczniowie klas I-III" – tłumaczy dyrektor Ewa Raszka. Cała szkoła podstawowa to 150 uczniów w klasach 1-6 i 28 w oddziale przedszkolnym. I choć niż demograficzny straszy pedagogów, w Dąbrowie Górniczej nikt się go nie obawia, bowiem chętnych rodziców (także z miast ościennych) jest sporo. Już wiadomo, że także w tym roku nie zabraknie pierwszoklasistów (co ciekawe głównie sześciolatków).
Prace nad pozyskaniem XIX-wiecznego budynku trwały kilka lat. Wcześniej mieściła się tam publiczna szkoła podstawowa, ostatnio – jeden z wydziałów Politechniki Śląskiej. Wkrótce rozpocznie się remont, który obejmie wykonanie nowej elewacji i wymianę okien, a także odświeżenie wszystkich pomieszczeń.
Wybierając szkołę na każdym poziomie edukacji warto zwrócić uwagę na ofertę szkół katolickich, które gwarantują nie tylko nauczanie na najwyższym poziomie, potwierdzone wynikami rankingów, ale także przekaz konkretnych wartości i chrześcijańskie, spersonalizowane podejście do uczniów."Katolickość nie przejawia się w tym, że chodzimy po szkole na kolanach, ale w wartościach, których nauczamy - szacunku, odpowiedzialności, uczciwości. To co katolickie ma się zawierać w - podobnie jak w normalnych szkołach - dwugodzinnej katechezie w każdym tygodniu, udziale w rekolekcjach czy Mszach św. przy okazji najważniejszych świąt. Pozostałe przedmioty nauczane są zupełnie normalnie - nie jesteśmy fundamentalistami, ale krzewicielami podejścia do drugiego człowieka z miłością i dobrocią. Przekazujemy te treści o tyle, o ile potrafią je przyjąć" - wyjaśnia ks. Rafał Pietruszka.
To placówki kameralne (klasy nie liczą więcej niż 16-18 osób), co służy motywacji do nauki. Od pierwszej klasy uczniowie poznają dwa języki obce, a językowe perspektywy naukowe w gimnazjum i liceum od lat wyróżniają dąbrowską placówkę, w której działa klasa frankofońska pod patronatem Ambasady Francuskiej, a od przyszłego roku wśród możliwych do wyboru języków znajdzie się także chiński. Szkoła posiada wykwalifikowaną kadrę, świetny sprzęt, pomysły na rozwijanie pasji i zainteresowań. Gimnazjum i Liceum kolejny rok rozpoczną pod patronatem Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz Politechniki Śląskiej.
Choć uczęszczanie do szkoły wiąże się z wnoszeniem comiesięcznego czesnego oferta zajęć pozalekcyjnych i sposób nauczania na lekcjach wskazują, że to bardzo opłacalna inwestycja. Zresztą osoby ubogie mogą zostać zwolnione z opłat. O zadowoleniu z placówki najlepiej świadczy fakt, że zdecydowana większość po zakończeniu nauki w podstawówce kontynuuje ją w gimnazjum. Ćwierć wieku istnienia sprawia też, że do szkoły przychodzą ze swoimi dziećmi absolwenci, chcący aby kolejne pokolenie otrzymało nauczanie podobne do tego, jakie sami odebrali.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę http://szkolakatolicka.pl gdzie znaleźć można wszystkie informacje oraz do kontaktu z dyrekcją i pedagogami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania.