Nowe świątynie w diecezji - owoc peregrynacji
Już w niedzielę zakończy się w naszej diecezji peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II. Obok owoców duchowych tego czasu warto wspomnieć także te materialne - budowę dwóch nowych świątyń, dla parafii św. Faustyny w Będzinie i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach, na które wierni składali ofiary na tacę podczas Mszy z biskupem na powitanie obrazu.
Parafia św. Faustyny na będzińskim osiedlu Górki Małobądzkie została ustanowiona w roku 2005. Początkowo do sprawowania kultu służyły pomieszczenia byłej fabryki obuwia "Chełmek". Obecnie, na zakupionej przez parafię działce budowlanej, usytuowana została - ofiarowana przez parafię pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu-Borze – tymczasowa kaplica.
Proboszcz parafii, ks. Jacek Sablik, zaznacza, że mimo rozlicznych inwestycji budynek kaplicy może być traktowany jedynie jako rozwiązanie przejściowe. Nie mniej kapłan wraz z wiernymi dba, aby przybywało osób modlących się w tym miejscu. W ostatnim czasie wymieniona została mensa ołtarzowa i ambonka (podarowane przez parafię św. Brata Alberta w Będzinie), całe wnętrze wymalowano zakładając nową posadzkę, zakupiono też nowe ogrzewanie, nagłośnienie i organy. Do parafii sprowadzono też relikwie św. Faustyny i bł. Jana Pawła II (uroczyste wprowadzenie tych ostatnich odbędzie się podczas Mszy św. na powitanie obrazu), które w odnowionym prezbiterium wystawione są do publicznego kultu. Doprowadzono też na plac i do świątyni wodę oraz zbudowano pomieszczenie gospodarcze.
Aktualnie parafia jest na etapie przygotowywania projektów architektonicznych i technicznych nowej świątyni. Wstępna koncepcja przygotowana przez architekta zakłada wpisującą się w architekturę otoczenia bryłę zorientowaną na wschód, z ażurową dzwonnicą, przez którą będzie się wchodzić do świątyni. Znajdzie się tam 250 miejsc siedzących. Pod jednym dachem zmieści się także plebania i kancelaria.
„Koszty samych planów to ok. 60 tysięcy złotych, więc wsparcie jest nam niezbędne" – zaznacza ks. Jacek Sablik. „Liczmy, że w przyszłym roku uda się domknąć wszystkie kwestie formalne, a być może w następnym przygotować się do wylania fundamentów" – dodaje.
Parafia poza wsparciem finansowym na budowę nowego kościoła dostanie także niezwykły dar – to właśnie tutaj pozostanie omodlony wizerunek Jezusa Miłosiernego peregrynujący po diecezji. W kaplicy wypełni on centralną część prezbiterium, podobnie ważne miejsce zajmie w nowej świątyni. „To dla nas wielkie wyróżnienie. Osiedle zamieszkują głównie ludzie młodzi, w większości z kredytami do spłacenia, ciężko pracujący na swoje utrzymanie. Wizja Jezusa Miłosiernego przemawia do nich szczególnie, chętnie włączają się w modlitwę Koronką. Chcą zaufać Panu Bogu, dlatego ten wizerunek będzie otoczony wielką czcią. Liczymy, że także osoby z całej diecezji, które przy obrazie podczas peregrynacji wymodliły szczególne łaski, będą chciały nawiedzić naszą świątynię, pokłonić się przez tym wizerunkiem. Oczekuje ich Chrystus, ale także my czekamy z otwartymi ramionami. Nowa świątynia na pewno będzie otwarta w ciągu dnia" – zaznacza proboszcz. Dodaje też, że tak on jak i parafianie są ogromnie wdzięczni za wszelkie ofiary złożone na nową świątynię, stanowiącą godne miejsce dla omodlonego przez całą diecezję obrazu „Jezu ufam Tobie".
Przygotowaniem do przyjęcia obrazu są pierwsze misje parafialne, które prowadzą ks. Mariusz Bernyś (kapelan warszawskiego szpitala na Banacha) i ks. Michał Dłutowski ze wspólnoty św. siostry Faustyny.
Parafia św. Maksymiliana w Łazach istnieje 25 lat. W chwili jej tworzenia wybudowano kaplicę, która – jak zaznacza proboszcz ks. Jarosław Piekarz – mimo wielu przeróbek, zmian i upiększeń, jest tylko prowizorką. „Kaplica nie posiada fundamentów, pękają ściany, po tylu latach wymaga generalnego remontu, który byłby bardzo kosztowny. Do tego usytuowana jest na uboczu parafii" – tłumaczy proboszcz.
Wierni plany nowej świątyni zawierzyli w ubiegłym roku jeszcze wtedy Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, pragnąc rozpocząć budowę w roku Jego Beatyfikacji. W związku z tym, że 25-lecie parafii zbiegło się z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego, wspólnota zwróciła się do Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka z prośbą, aby część ofiar składanych przez wiernych z całej Diecezji podczas tych uroczystości przeznaczyć na budowę nowego kościoła. Także uroczystości peregrynacji we wspólnocie przeżywane były jako zawierzenie planów budowy Bożemu Miłosierdziu.
Jak wylicza ks. Jarosław Piekarz w ciągu dwóch lat plac po ogródkach działkowych został uporządkowany, ogrodzony oraz uroczyście poświęcony przez Księdza Biskupa. W maju tego roku rozpoczęto właściwe prace budowlane – wykonano fundamenty i piwnice, a teren działki został podniesiony przez nawiezieni dużej ilości ziemi. „Właściwie wszystko jest przygotowane do prac murarskich na wiosnę. Jest tylko jeden problem i zmartwienie - czy podołamy finansowo?" – zastanawia się proboszcz.
Równocześnie opracowywany był projekt nowej świątyni. Kościół będzie trzynawowy, w stylu bazylikowym. Przy wejściu będzie kaplica przedpogrzebowa. Świątynia pomieści ok. 750 osób (350 miejsc siedzących). Czas, jaki dzieli parafię od realizacji inwestycji jest długi i wynosi ok. 10 lat. „Od samego początku budowy Parafianie wiedzą doskonale, co często w rozmowach powtarzają, że bez Bożej pomocy nie jesteśmy w stanie sprostać tej inwestycji" – zaznacza ks. proboszcz.
Jednocześnie dziękuje on wszystkim, którzy przez ofiary na tace przyczynili się do tego dzieła: „Wiem, że wszyscy odczuwają dzisiaj braki materialne i ofiary składane na budowę naszej świątyni są ofiarą serca, bardzo często wdowim groszem. Tym bardziej w imieniu Naszej Parafialnej Wspólnoty pragnę z serca podziękować za każdą złotówkę, która pomoże nam zrealizować marzenie, abyśmy mieli nową, piękną świątynię, która będzie miejscem modlitwy i uświęcania nas i następnych pokoleń. Parafianie bardzo doceniają tę pomoc i na ręce Księdza Biskupa złożyli podziękowanie za to wsparcie Diecezji. Modlimy się za wszystkich naszych dobroczyńców i ofiarodawców za przyczyna naszego Patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego – każdego 14 dnia miesiąca".
Zdjęcia i projekty nowej świątyni ze strony internetowej parafii http://maksymilian.edu.pl/