Nowi sosnowieccy akolici i lektorzy

Data dodania: 2014.03.10

Tak jak w każdej wspólnocie parafialnej w okresie Wielkiego Postu, tak i w seminarium duchownym odbywają się rekolekcje. Mają one jednak nieco inną formułę, niż te znane nam z parafii naszej diecezji. Trzydniowe seminaryjne rekolekcje, rozpoczęły się w Środę Popielcową wieczorem, po Mszy świętej w Katedrze częstochowskiej i trwały aż do soboty ósmego marca.

Miały one charakter zamknięty, ich uczestników obowiązywało silentium sacrum czyli święte milczenie. Rekolekcje które odprawiali klerycy prowadził o. Stanisław Jarosz, paulin. Rekolekcjonista swoimi naukami oraz świadectwem życia ukazywał piękno pracy duszpasterza, który kocha to co robi. Mówił że warunkiem dobrej pracy duszpasterskiej jest miłość do pracy jaką wykonuje kapłan – jeśli kocha tego, dla kogo "traci czas swojego kapłańskiego życia", to dzięki pomocy Boga i zaufaniu Jego Opatrzności na pewno osiągnie upragniony cel swojej pracy, czyli życie wieczne – zbawienie dla siebie i powierzonych sobie osób.

Seminaryjne rekolekcje kończy uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa, na której zostają udzielone posługi. Na zakończenie tegorocznych rekolekcji zostały udzielone posługi lektoratu oraz akolita tu, tak klerykom naszego Seminarium Sosnowieckiego jak i Seminarium Częstochowskiego, przez Księdza Biskupa Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej.

W homilii podczas Mszy świętej biskup Antoni podkreślił, iż lektor powinien w Dobrej Nowinie znajdować radość i moc, a także głosić Jezusa Chrystusa przykładem swojego życia, a akolita całym sercem przylgnąć do Jezusa Eucharystycznego i to w Nim znajdować sens swojego życia

Po ukazaniu godności urzędów w jaki wstępują klerycy, Ksiądz Biskup udzielił najpierw posługi lektoratu ośmiu klerykom roku trzeciego. Obrzędy ustanowienia lektora wyraźnie akcentują rolę Słowa Bożego w tej posłudze: biskup wręczył każdemu nowemu lektorowi Pismo Święte wskazując, iż w jego życiu powinien kierować się wskazówkami zawartymi Bożym Słowie oraz codziennie je medytować. Zadaniem lektora jest proklamacja czytań mszalnych w zgromadzeniu liturgicznym oraz głoszenie Dobrej Nowiny tym, którzy Jej jeszcze nie znają. Lektorzy mają również przygotowywać wiernych do godnego przyjmowania sakramentów.

Następnie odbył się obrzęd ustanowienia akolitów – przyjęło go dziewięciu kleryków roku czwartego. Biskup wyjaśnił znaczenie tej funkcji: "Jako akolici będziecie uczestniczyć w szczególny sposób w posługiwaniu Kościoła dla którego Eucharystia jest szczytem i źródłem życia, ponieważ dzięki niej lud Boży rozwija się i wzrasta. Macie pomagać kapłanom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu, i jako nadzwyczajni szafarze udzielać Komunii świętej wiernym, a także zanosić ją chorym". Po czym podał każdemu z kandydatów patenę z chlebem i kielich z winem mówiąc, aby postępowali tak, by mogli godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim.

Każdy kleryk, aby dostąpić święceń diakonatu, a następnie prezbiteriatu musi przyjąć posługi, które są nijako preludium do święceń i włączają go stopniowo w pełnię posługi kapłańskiej Chrystusa. Zgodnie z postanowieniami papieża Pawła VI przed święceniami diakonatu klerycy otrzymują trzy posługi: lektoratu (na trzecim roku), która związana jest z posługą Słowa Bożego, akolitatu (na roku czwartym) związanego z udzielaniem wiernym Eucharystii i admissio (na piątym), w którym kandydat do diakonatu wyraża gotowość kroczenia drogą powołania.

Módlmy się za nowych lektorów i akolitów ustanowionych dla Kościoła sosnowieckiego, aby z gorliwością i miłością spełniali swoje posługi, oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło miłujących Pana pracowników Jego winnicy

Święty Józefie przeczysty Oblubieńcze Matki kapłanów – módl się za nami.

kl. Marcin Słodczyk
FOTO: kl. Bartosz Kasprzak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.