"Obudzić Olbrzyma" - dzień 2
Drugi dzień II Kongresu Nowej Ewangelizacji, odbywającego się w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, był okazją do rewizji pojmowania wspólnoty chrześcijańskiej. Punktem wyjścia - i tekstem przewodnim dla porannej konferencji rekolekcyjnej ks. bpa Grzegorza Rysia - był tekst o życiu pierwotnego Kościoła (Dz 4, 32-37).
Kluczowym punktem rozważań księdza biskupa było przywiązanie do dóbr materialnych. "W Kościele jerozolimskim nikt nie cierpi niedostatku [...] czyje jest to, co masz przy sobie? [...] Pytanie o ubóstwo jest pytaniem o własność" - wykazywał. Jako wzór stosunku do własności postawił świętego Franciszka z Asyżu: "zawsze miał jedną suknię - i był gotowy oddać ją temu, który nie ma". "Nasz stosunek do pieniądza często pokazuje naszą gotowość na przyjęcie kerygmatu" - kontynuował, przekonując, że posiadanie dóbr nie jest niczym złym dopóty, dopóki jest w człowieku gotowość na dzielenie się nimi z drugim człowiekiem.
Nowy sposób myślenia o parafii na podstawie doświadczenia posługi w Kościele francuskim scharakteryzował Marc de Leyritz, koordynator Kursu Alfa. Jako szczególnie bliski ukazał obraz Kościoła - winnicy. "Chrystus nigdy nie mówił o Kościele jako o organizacji, strukturze, nie mówił, ale[...] Jeśli Kościół nie wzrasta, to nie dlatego, że nie jest dobrze zorganizowany - to dlatego, że jest chory" - uwrażliwiał. Wskazał też pięć fundamentów równowagi Kościoła, w którym posługuje: adorację, piękną wspólnotę, miłość, apostołów (uczniów) i ewangelizację. "Nawrócenie pastoralne następuje poprzez zrozumienie relacji, jakie mamy (kler i laikat - dop. red.) między sobą - podsumował. Niezbędne warunki skutecznego przekazu wiary w parafii opisywał ks. dr Kazimierz Półtorak. Wskazywał na konieczność ciągłości i perspektywę celu prowadzonego duszpasterstwa."Przygotowanie do bierzmowania? Przygotowanie do tego, co po bierzmowaniu!" - nauczał. Przypomniał też, że parafia ma być miejscem doświadczenia wiary. "Kwitki, zaświadczenia itd. to pełnienie usług religijnych, nie ewangelizacja [...] Parafia nie ma być wesołym miasteczkiem [...] Nie kapłan-omnibus, ale kapłan animator!" Dzielenie się doświadczeniem posługi proboszcza podsumował słowami jednego z najwybitniejszych teologów przełomu wieków, papieża Benedykta XVI: "Ukazywać, że Bóg nie przychodzi jako coś gotowego, ale jako Ten, który się dzieje".
Eucharystię dla uczestników Kongresu sprawował biskup miejsca, kardynał Kazimierz Nycz. Odczytano przesłanie abp. Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. "Najbardziej palącym problemem jest brak stałej formacji, katechezy - nie tylko służącej przygotowaniu do sakramentów" - uczulał. Przywołał też naukę wskazanie Soboru Watykańskiego II o szczególnej roli świeckich w życiu parafii: "Ludzie [...] powołani są do tego, aby czynić Kościół obecnym i aktywnym" (KK 33). "Nie pozwólcie wykraść sobie nadziei, którą daje wam Jezus" - usłyszeliśmy na koniec. Homilia, wygłoszona przez ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, ks. bp. Edwarda Dajczaka, przypomniała o nieustannej konieczności szukania Chrystusa. "Jezus wędruje [...] problem, byśmy byli tam, gdzie On jest. [...] Parafia ma być rodziną zastępczą, w której dzieci nauczą się Jezusa i Jego miłości" - przypomniał ksiądz biskup. Pokazał też tęsknotę, jaka towarzyszyć może uczniowi Chrystusa: "Niewyspany [...] nie jest tak bardzo zmęczony, jak wtedy, kiedy się nie modli". Popołudnie to czas warsztatów, podczas których przedstawiciele wspólnot - Szkół Nowej Ewangelizacji, Kursu Alfa, Komórek Parafialnych oraz Chemin Neuf i Wspólnoty Emmanuel - dzielili się wizją parafii realizowaną wedle zasad ich charyzmatu. W konferencji ks. dr Józef Morawa jeszcze raz wskazał na istotę parafii i rolę jej członków. Przypomniał biblijny rodowód słowa parafia, mający u źródeł pragnienie bycia współdomownikami Boga; wskazał też, że "wierni nie mogą być tylko narzędziem Kościoła, ale jednym z miejsc służby". Wielokrotnie odsyłał do dokumentów Kościoła pogłębiających ten temat, zwłaszcza do adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Christifideles laici. Kolejnym punktem, jaki przewidzieli organizatorzy w bardzo bogatym programie dnia, było dzielenie się doświadczeniem Kościoła. Pierwszy z gości, ks. bp. Nicolas DiMarzio, ordynariusz Brooklynu ukazał opis powołania Piotra (Łk 5,1-11) jako "serce Nowej Ewangelizacji". "Potrzeba, by każdy brał na poważnie sposób życia chrześcijanina" - mówił.
Kolejnym z gości był wspomniany już Marc de Leyritz. Wspomniał o kluczowych punktach jego wzrastania w wierze, odwołując się do pytania o udział w głoszeniu Ewangelii ("czy chcesz być narzędziem przekazywania Mojej żywej łaski?") i nawrócenia ("jestem grzesznikiem, na którego spojrzał Jezus"). Ostatni z gości, ojciec Vincent Breynaert, dzielił się doświadczeniem prowadzenia wspólnoty Chemin Neuf. "Trzeba zawsze pytać tego najmniejszego, ostatniego - bo on ma często najważniejsze słowo" - zauważył. Również i on odwołał się do doświadczenia św. Piotra (J 21, 15-19): "Panie, nie wiem, do czego mnie powołujesz, ale wiem, że mnie kochasz". Na zakończenie zgromadziliśmy się na wspólnej modlitwie - wieczorze pojednania i wstawiennictwa. Ponownie konferencję wygłosił bp Ryś, przybliżając kolejny fragment opisujący życie rodzącego sie Kościoła (Dz 5, 1-11). Wskazał na wagę prawdy w życiu chrześcijanina, ostrzegając o niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z jej brakiem: "jest w każdym z nas obszar nieprawdy [...] gdy będziemy go pielęgnować, to on nas zabije". Jako kontrast podał postawę Barnaby - lewity. "Bez Barnaby nie byłoby świętego Pawła", wskazując na jego udział w drodze nawrócenia i głoszenia Ewangelii przez Apostoła narodów. "Lewita mógł mieć tylko Boga", przypominając, że byli oni jedynym plemieniem Izraela, które nie miało ziemi na własność, ale winno utrzymywać sie z ofiar wiernego ludu. Posiadłość, którą posiadał Barnaba, określił jako "zaprzeczenie własnej tożsamości", a moment sprzedaży jej - jako moment narodzin dla Pana. Podkreślił też, każde wołanie o prawdę jest łaską. Obok Eucharystii, najważniejszym punktem kolejnego dnia będzie ewangelizacja Ursynowa.
Tomasz Jaskuła