Od 40 lat kształcą o Ziemi

Data dodania: 2014.06.13

40-lecie swojego istnienia obchodzi w tym roku Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się 13 czerwca wziął udział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Składając słowa życzeń i gratulacji Ksiądz Biskup przypomniał stare powiedzenie "najpierw poznaj, potem działaj". Zaznaczył, że z woli Stwórcy przyszło nam żyć na Ziemi i musimy ją poznać, a by móc realizować Jego nakaz przekształcania i czynienia jej sobie poddaną.

Diecezja sosnowiecka często korzysta z największej, 500-osobowej auli znajdującej się w nowej części gmachu. To właśnie tu co miesiąc gromadzą się słuchacze Diecezjalnej Akademii Rodziny (najbliższe spotkanie już jutro, 14 czerwca o g. 15 – SZCZEGÓŁY), tutaj także odbyło się diecezjalne sympozjum na temat wiary oraz ubiegłoroczna konferencja Strefa Zero organizowana przez jaworznicką wspólnotę Metanoia.

Zalążkiem Wydziału był powstały w 1973 roku samodzielny Zakład Geografii przy Instytucie Biologii Uniwersytetu Śląskiego. Rok później do istnienia powołano Wydział Nauk o Ziemi z dziekanem doc. dr Marianem Marczakiem. Pierwsze egzaminy wstępne przeprowadzono w lipcu 1974 r.

Pierwsza siedziba wydziału mieściła się w budynku Szkoły Górniczej przy ul. Szkolnej. Kolejny rok akademicki rozszerzył realizowane kierunki studiów o geologię, której tajniki studenci zgłębiali w nowym budynku przy ul. Partyzantów w Sosnowcu. Dzisiejszy budynek laboratorium przy ul. Będzińskiej wydział otrzymał w 1977 roku, zaś od 1982 roku zajmuje rozpoznawany przez wszystkich 84-metrowy wieżowiec na granicy Będzina i Sosnowca zwany "Żyletą".

Od 1991 r. Wydział posiada prawo nadawania stopni naukowych doktora nauk o Ziemi w zakresie geologii, a od 1992 r. – także w zakresie geografii. Z końcem 1997 roku Wydział uzyskał pełnię praw akademickich, to znaczy otrzymał uprawnienia do nadawania stopni doktora habilitowanego. Obecnie strukturę wydziału tworzy 11 katedr – Geochemii, Mineralogii i Petrografii; Geologii Podstawowej; Geologii Stosowanej; Paleontologii i Stratygrafii; Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej; Rekonstrukcji Środowiska Geograficznego; Geografii Ekonomicznej; Klimatologii; Geomorfologii; Geografii Fizycznej oraz Geografii Regionalnej i Turyzmu.

Od początku istnienia wydział opuściło 35 roczników absolwentów czyli łącznie blisko 10 tysięcy osób.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.