Odpust katedralny ku czci Wniebowziętej
"O, Maryjo, w niebo uniesiona,
Nad anielskie chóry wywyższona;
Pan uwielbił duszę Twą i ciało,
Wziął do nieba i ozdobił chwałą.
Tam odbierasz hołdy i zaszczyty,
Tron Królowej oddał Tobie Bóg.
Najpiękniejszych widzeń nasz zachwyty,
Otoczona wieńcem swoich sług".
Słowa tej pięknej maryjnej pieśni wybrzmiewają dziś w całym Kościele wspominającym tajemnicę przejścia Maryi z życia na Ziemi do bytowania w wiecznej szczęśliwości z Bogiem. Corocznie jest to także okazja do poświęcenia pędów zbóż, kwiatów i roślin - owoców ziemi i ludzkiej pracy. Kościół poucza nas, że "w Niepokalanej i Wniebowziętej Matce naszego Pana, Jezusa Chrystusa, podziwia i wysławia wspaniały owoc Odkupienia i jakby w przeczystym obrazie z radością ogląda to, czym cały pragnie i spodziewa się być. Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych (...) oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask, jakimi Bóg od wieków obdarzył Matkę swojego Syna i naszą".
15 sierpnia w diecezji sosnowieckiej to okazja do świętowania parafialnego odpustu dla kilku wspólnot, jednak szczególne znaczenie ma on oczywiście w matce kościołów diecezji - sosnowieckiej bazylice katedralnej. Sumie odpustowej odprawianej w samo południe w szczelnie wypełnionej Katedrze przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Modlił się w niej m.in. za ofiarodawców pomagających przywrócić świątyni dawny blask.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że Maryja już na Ziemi była osobą niezwykle dobrą, życzliwą i szlachetną, pełną miłości do człowieka i troski o niego. "Teraz, choć nie ma Jej z nami na Ziemi dalej pozostaje kobietą wrażliwą na naszą nędzę, ból i cierpienie, może wiele uczynić dla każdego z nas" - przypomniał Biskup. Apelował też, aby nie ustawać we wdzięczności dla Maryi za Jej zasługi dla naszego narodu, szczególnie za pomoc w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku.
"Zło, które jest wśród nas przybiera różne formy. Musimy być stale czujni i stawiać mu czoła prosząc o pomoc Panią Przenajświętszą. Musimy prosić o pokój dla całej ludzkości, by dobrze nam się żyło" - apelował Biskup nawiązując także do tragicznych wydarzeń z Francji i morderstwa ks. Hamela.
Prośmy dziś Boga słowami modlitwy poświęcenia ziół i kwiatów, aby "gdy będziemy schodzić z tego świata, nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu".
"Już odeszłaś w niebo, Matko droga,
Opuściłaś ziemską łez dolinę.
Prowadź nas też prosto aż do Boga,
Proś, by zgładził wszelką naszą winę.
Daj nam, Matko, życie wieść w czystości,
Niech powiewa z serc niebiańska woń.
Pomnóż wiarę, naucz nas miłości,
Miej w opiece, przed nieszczęściem chroń".