Parafia rodziną? Można tego doświadczyć na Naftowej!
8 grudnia w parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Naftowej w Sosnowcu rozpoczęła swoją posługę wspólnota modlitwy wstawienniczej. Dzięki niej każda osoba w parafii może dzielić się swoimi troskami i problemami, mając pewność, że nie zostanie z nimi sama, że modlitwa w powierzonych intencjach będzie podjęta przez członków wspólnoty. W każdym wymiarze życia potrzebujemy przecież siły, która przewyższa naszą. Modlitwa wstawiennicza otwiera nas na miłość i moc Boga, otwiera nas na siebie wzajemnie.
Podczas prezentacji projektu w trakcie niedzielnych Mszy Świętych parafianie poczuli, że nie muszą być obcymi sobie ludźmi, że mogą rzeczywiście stać się rodziną, że naprawdę są braćmi i siostrami, że wspólnota modlitewna będzie pomagać im dźwigać krzyż codzienności, oddając ich troski i potrzeby Bogu. Nieustanna modlitwa wzmacnia jedność między członkami parafii, a jednocześnie zmniejsza anonimowość. Rodzi poczucie odpowiedzialności za innych, a zarazem, przez pamięć o nich przed Bogiem, staje się służbą drugiemu człowiekowi. Pismo Święte wzywa nas przecież: "Jedni drugich brzemiona noście" (Ga 6,2) i "Nieustannie się módlcie" (1 Tes 5,17).
Intencje spływają do wspólnoty trzema drogami: e-mailami, SMS-ami i przez wrzucenie intencji do skrzynki w kościele. Został uruchomiony specjalny numer telefonu, na który parafianie mogą przysyłać swoje prośby o modlitwę. Są one rozsyłane do wszystkich członków wspólnoty przez koordynatora, który pełni dyżur w danym tygodniu. Osoby, które nie wysyłają SMS-ów, mogą dostarczyć intencję tradycyjnie – do skrzynki ustawionej w kościele. Koło różańcowe zawsze przed wieczorną Mszą Świętą o godzinie 18 odmawia jedną dziesiątkę różańca właśnie we wszystkich tych sprawach.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny każdy parafianin dostał wizytówkę ze specjalnym numerem "modlitewnego SOS". Jest on przeznaczony wyłącznie do odczytywania intencji spływających w formie SMS-ów. Wszyscy członkowie, a jest ich już ponad 250, odmawiają krótką modlitwę oraz jedną dziesiątkę różańca lub koronkę do Miłosierdzia Bożego we wszystkich intencjach spływających w ciągu danego dnia.
To tak niewiele, ale wszyscy dobrze wiemy, że modlitwa wspólnotowa czyni cuda. Owoce jej są wielkie. Między członkami wspólnoty zawiązuje się jedność. Każdy czuje się potrzebny i wezwany do świadczenia posługi na rzecz osób, które potrzebują modlitewnego wsparcia.
Niech Maryja Niepokalana, która jest patronką tego dzieła, nieustannie wstawia się za nim i wyprasza potrzebne łaski dla duszpasterzy, członków wspólnoty i wszystkich mieszkańców Parafii Najświętszego Zbawiciela.
Justyna Hobler