Peregrynacja krzyża KWC w Olkuszu
W ramach trwającej od 1 lutego 2020 w naszej diecezji peregrynacji Ikony Krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, w piątek 21 lutego Ikona – jako znak wielkiej modlitwy o wyzwolenie osób uzależnionych - dotarła do bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu. Wcześniej – od 15 do 16 lutego – peregrynacja odbywała się w olkuskiej parafii św. Maksymiliana. Owa Ikona przypomina Krzyż franciszkański, gdzie obok Chrystusa znajdują się patroni Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Peregrynację Ikony Krzyża w bazylice olkuskiej zapoczątkowała Msza Święta odprawiona tego dnia o godzinie 18 przez ks. Jacka Piwowarskiego – opiekuna wspólnoty Domowego Kościoła – głoszącego też w jej trakcie głęboką homilię o Krzyżu Chrystusa. Po niej odprawiona została Droga Krzyżowa współprowadzona przez małżeństwa wspólnoty Domowego Kościoła, które odczytywały rozważania do kolejnych stacji. Podczas Drogi Krzyżowej m.in. zauważono, że do Pana Jezusa, który wziął Krzyż na swoje ramiona, przychodzimy z różnymi krzyżami: krzyżem choroby, niezrozumienia, trzeźwienia, pracy nad sobą, samotności, zniszczonych emocji na skutek współuzależnienia, krzyżem miłości związanym z trwaniem przy chorym człowieku, krzyżem konsekwencji naszych grzechów. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej można było ucałować Ikonę Krzyża.
W czasie Peregrynacji zwrócono uwagę, że Krucjata Wyzwolenia Człowieka skupia ludzi, którzy przez ofiarę dobrowolnej abstynencji chcą wypraszać dla uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych używek oraz dla wszelkich innych uzależnionych osób (np. od seksu, jedzenia, hazardu, papierosów) łaskę wyzwolenia. Zwrócono uwagę na bezsilność uzależnionych od „przedmiotu” ich uzależnienia i na potrzebę prośby, aby Jezus Chrystus dał - uzależnionym ale i nam wszystkim - moc powstania z naszych grzechów i słabości. Modlitwą objęto wszystkich, którzy borykają się z uzależnieniem, a także członków Domowego Kościoła, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i w innych potrzebach.
Następnego dnia, w sobotę od rana Ikona Krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka obecna była podczas porannych Mszy Świętych w kościele, a po Eucharystii odprawionej o 8.00 została przeniesiona i wystawiona w kaplicy św. Jana Kantego, po czym od 14.00 zaczęła się wspólna adoracja. Przewodniczył jej ks. Jacek Piwowarski oraz członkowie Domowego Kościoła. W tym czasie była m.in. możliwość podchodzenia do osobistej adoracji przez chwilę Ikony Krzyża oraz składania wypełnionych (lub wzięcia druków do wypełnienia) Deklaracji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zobowiązując się do abstynencji od alkoholu na rok (zwłaszcza, gdy ktoś robił to po raz pierwszy) lub na całe życie. O godzinie 15.00, na zakończenie peregrynacji, została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po niej Ikonę Krzyża przekazano do kolejnej parafii, do Sosnowca.
Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński