Pilicka parafia świętowała 950-lecie

Data dodania: 2016.06.30

To niebagatelny jubileusz i wspaniała okazja do świętowania – pilicka parafia istnieje 950 lat. To zaledwie 100 lat mniej, niż całość historii polskiego katolicyzmu! Uroczystej Mszy św. na zrekonstruowanym Wzgórzu św. Piotra, miejscu powstania pierwszego tutejszego kościoła, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Koncelebrował ją wraz z proboszczem pilickiej parafii, ks. Jarosławem Szlęzakiem oraz ks. Mieczysławem Miarką.

Uroczystość rozpoczęła się od przejścia na Wzgórze spod kolegiaty z towarzyszeniem Orkiestry Dętej KW Policji w Katowicach. W homilii Biskup przypomniał, że wraz z chrześcijaństwem na te ziemie przyszedł nowy ład społeczny i nowe spojrzenie na człowieka, którym nie wolno pogardzać i wykorzystywać go do swoich celów. "Przed 950 laty na tym wzgórzu założono fundament wiary – jakże silny – któremu na imię Jezus Chrystus" – mówił Biskup.

W uroczystości udział wzięli kanonicy Kapituły Kolegiaty Olkusko – Pilickiej, przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych, strażacy, leśnicy i pszczelarze ze swoimi pocztami sztandarowymi oraz tłumnie przybyli parafianie.

Modlitewne spotkanie zakończyło się poświęceniem murowanej kaplicy i placu wokół niej (zarazem cmentarza wielu znamienitych mieszkańców) po przeprowadzonych pracach rekonstrukcyjnych, w które aktywnie włączali się parafianie oraz zasadzeniem obok odkrytych fundamentów pierwszej pilickiej świątyni "Dębu pamięci".

Historia pilickiej parafii sięga czasów króla Bolesława Śmiałego. Należąca do archidiecezji krakowskiej parafia, której patronował św. Piotr, została erygowana w 1066 r. Pierwotny kościół na wzgórzu był zapewne drewniany, w stylu grodów piastowskich. Podstawowym miejscem wyznawania wiary wzgórze pozostało do 1410 roku, kiedy przeniesiono siedzibę parafii do nowowybudowanej kolegiaty w nowej Pilicy ufundowanej na prawie magdeburskim przez Ottona i Jadwigę z Pilczy. Jednak drewniany kościółek stał na wzgórzu dalej - przetrwał 504 lata, kiedy ze starości uległ rozpadowi i zniszczeniu. W 1570 r. kościół został rozebrany. W 1578r. na starych kamiennych fundamentach , wybudowano nowy kościół z drewna modrzewiowego z wnętrzem w stylu barokowym. W 1691 roku dobudowano murowaną zakrystię o sklepieniu barokowym i drewnianą dzwonnicę. Niszczony przez kolejne zawieruchy wojenne ostatecznie zniknął dopiero w ostatnich miesiącach II wojny światowej, gdy 17 stycznia 1945 roku został spalony przez uciekające wojska niemieckie. Wzniesiona w 1960 roku murowana kaplica symbolizuje zamierzchłe wieki historii.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.