Poświęcono kaplicę św. Tomasza w Będzinie
W sobotę 5 lipca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił po skończonym generalnym remoncie kaplicę św. Tomasza Becketa na cmentarzu parafii Świętej Trójcy w Będzinie. To pierwszy z budynków parafialnych oddany po prowadzonych pracach remontowych. Obecnie zastępuje wiernym kościół parafialny, w którym trwają działania ratujące ten historyczny obiekt przed zawaleniem i mające przywrócić mu dawną świetność.
Ksiądz Biskup serdecznie gratulował i dziękował wszystkim parafianom za wysiłek oraz modlitewne i materialne wsparcie prac. Wyraził też uznanie dla proboszcza parafii, ks. Andrzeja Stępnia za pełne poświęcenia i oddania działania na rzecz ratowania kaplicy, kościoła Świętej Trójcy i innych budynków parafialnych.
Po Eucharystii Ksiądz Biskup modlił się nad grobami będzińskich proboszczów pochowanych przy kaplicy (księży Kazimierza Szwarlika, Mieczysława Zawadzkiego i Tadeusza Peche). Wraz z wiernymi polecał także wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu i zmarłych parafian.
Historia drewnianej kaplicy w tej części będzińskiego wzgórza zamkowego sięga II poł. XVI w. Wybudowali ją katolicy będzińscy, gdy arianie zabrali im siłą kościół parafialny zabijając miejscowego proboszcza Tomasza, broniącego z krzyżem w ręku wejścia do świątyni. W nawiązaniu do jego męczeńskiej śmierci pojawiła się postać patrona – św. Tomasza Becketa, żyjącego w XII wieku angielskiego biskupa zabitego przez stronników króla za obronę niezależności Kościoła. Kaplica zastępowała kościół parafialny przez ponad 40 lat, a po powrocie wiernych do dawnej świątyni stała się kościołem filialnym.
W XVIII w. wzniesiono na jego miejscu kościół murowany, przy którym istniał już wówczas cmentarz grzebalny. W 1834 r. odnowiono go i przebudowano, aby służył jako kaplica cmentarna. W krypcie podziemnej są pochowani 4 kapłani pracujący w XIX wieku w parafii.
Skończone niedawno prace to trzeci, najbardziej wymagający i gruntowny remont kaplicy w XX wieku. Po niełatwym, wręcz walecznym pozyskaniu odszkodowania za wyrządzone szkody górnicze wykonano projekt naprawy szkody z akceptacją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i pozwoleniem na budowę ze Starostwa Powiatowego.
Do prac przystąpiono 16 października ubiegłego roku, a tydzień później ksiądz biskup odprawił Mszę Świętą o pomyślny przebieg wszystkich remontów prowadzonych w parafii.
W ramach naprawy szkody górniczej usunięto warstwy starych, zniszczonych tynków i posadzek, a następnie wykonano: otwory iniekcyjne dla wzmocnienia i naprawy gruntu i murów fundamentowych, przeponę w poziomie posadzki budynku, tynki renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz kaplicy, nową posadzkę, prace malarskie wewnątrz i na zewnątrz kaplicy, naprawę otoczenia.
Jednocześnie ze środków finansowych parafii naprawiono strop i więźbę, wykonano nowe poszycie dachu wraz z wieżyczką z blachy tytanowo-cynkowej, nowe instalacje elektryczną, alarmową, przeciwpożarową, odgromową i nagłośnieniową. Wypiaskowano też i uzupełniono brakujące elementy ślusarki okiennej wymieniając wszystkie przeszklenia. Restauracji poddane zostały drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, żyrandole i sprzęty parafialne – mensa ołtarzowa, ambonka, katafalk, stacje drogi krzyżowej.
W kaplicy przechowywany jest teraz także Najświętszy Sakrament, do którego przygotowano specjalnie zabudowane tabernakulum w kształcie krzyża.
FOTO: Wojciech Borkowski
(więcej zdjęć dostępnych na www.parafia.bedzin.pl/remont-kosciola)