Ratujmy będziński Festiwal Kolęd!
Na stronie www.mfkip.pl ruszyły zapisy do XXII edycji jednego z największych wydarzeń w naszej diecezji – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie, który swym patronatem objął jak co roku Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Eliminacje w naszej diecezji odbędą się 9 grudnia w Olkuszu, 11 grudnia w Dąbrowie Górniczej, od 14 do 18 grudnia w Jaworznie oraz 16 grudnia w Będzinie. Choć tegoroczna edycja odbędzie się na pewno jest bardzo prawdopodobne, że będzie ostatnią, która zakończy piękną historię będzińskiego kolędowania.
22. edycja
Do udziału w eliminacjach zaproszeni są wszyscy chcący podzielić się własną interpretacją kolęd. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Zwycięzcy ze wszystkich rejonów eliminacji (z całej Polski oraz Ukrainy i Białorusi) zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, które odbędą się w dniach 14-16 stycznia.
22. edycja wpisuje się w przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Wiesława Delimata z Krakowa, przyznawać będzie szczególną nagrodę za najlepsze wykonanie kolędy zagranicznej. - Liczymy, że zmobilizuje to do poszukiwań kolęd z całego świata! Taki właśnie międzynarodowy wymiar przypominający o Światowych Dniach Młodzieży chcemy nadać koncertowi galowemu, podczas którego dzięki naszym najlepszym uczestnikom i realizacjom filmowym przybliżymy świąteczne tradycje z różnych kontynentów – zdradza rzecznik prasowy, Jarosław Ciszek. Na filmach swoje świąteczne tradycje prezentować będzie młodzież, która w lipcu przybędzie do naszej diecezji. Reżyserem Koncertu Galowego, który odbędzie się w niedzielę, 17 stycznia 2016 r. o g. 16 w kościele na Syberce będzie Dariusz Wiktorowicz. Nowością będzie transmisja koncertu na żywo dostępna w wysokiej jakości w internecie.
Niepewna przyszłość
Organizatorzy przeglądu biją jednak na alarm – to może być ostatnia edycja tego wyjątkowego przeglądu. "Nie chcemy, aby był to ostatni festiwal, ale od lat znajdujemy się bardzo trudnej sytuacji. Walczymy o przetrwanie i tylko dzięki nieocenionemu wsparciu samorządu, życzliwych osób, firm i instytucji udaje się dopiąć budżet. Na wiele rzeczy po prostu brakuje środków. Chcielibyśmy rozwijać Festiwal, a zastanawiamy się na czym jeszcze można zaoszczędzić. Przy rosnących kosztach organizacji nasze przychody spadają. Dlatego poszukujemy sponsorów, którzy chcieliby nawiązać z nami owocną współpracę i zaangażować się w to przedsięwzięcie" – tłumaczy dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.
Aby zrealizować tegoroczny festiwal i zapewnić jego przyszłoroczną edycję organizatorzy złapali się – jak twierdzą – ostatniej deski ratunku – crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. "Liczymy na pomoc ludzi dobrej woli, którzy zechcą nas wesprzeć dowolną kwotą w zbiórce przez internet. Akcja dostępna stronie internetowej http://ratujmyfestiwal.mfkip.pl/ ruszyła 10 października i potrwa do 12 grudnia" – wyjaśnia Jarosław Ciszek dodając, że zgodnie z ideą crowdfundingu wspierający mogą liczyć na nagrody od organizatorów. Jedną z nich jest na przykład możliwość zjedzenia kolacji z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem.
"Mamy nadzieję, że osoby indywidualne, mające piękne wspomnienia związane z Festiwalem, jak i lokalne firmy, wyciągną do nas pomocną dłoń i sprawią, że historia będzińskiego kolędowania będzie trwać jeszcze długie, długie lata" – dodaje ks. Pilśniak. Festiwal zwraca się także do wszystkich instytucji, mogących zapewnić mu stałe, systemowe źródła finansowania.
Informacje można także uzyskać na stronie www.mfkip.pl oraz pod numerem telefonu 694 84 05 09 (biuro) i 507 482 926 (rzecznik prasowy).
Film promujący akcję z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka: