Relikwie o. Pio na Syberce
4 sierpnia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie – Syberce odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Ojca Pio. Uroczystości przewodniczył krakowski kapucyn o. Tomasz Duszyc.
W wygłoszonej homilii poświęconej świętemu o. Duszyc zwracał uwagę na ogromną pokorę i rozmodlenie Ojca Pio. Opisując drogę jego powołania i życia podkreślał, że każdy z nas winien poddać się woli Bożej i otworzyć na działanie Jego łaski. „Dzisiaj jesteśmy na drodze kontynuacji Bożego działania – dzisiaj św. Ojciec Pio staje wśród nas w znaku swoich stygmatów. Kawałek bandaża ze śladem jego krwi, którym opatrywał ranę boku, to znak mający wskazywać na Tego, z którym się zjednoczył, na Jezusa – jego Oblubieńca, Pana i Mistrza, któremu całkowicie oddał swoje życie" – mówił o. Duszyc.
Podkreślał też, że misją Ojca Pio było prowadzenie człowieka do spotkania z Jezusem Chrystusem oraz nauczenie ludzi wytrwałej modlitwy. Zaznaczał, że na tej drodze jego orędownictwo towarzyszy nam stale, bo to niezwykle bliski nam święty – „Jego duchowe dzieci wiedzą, że podobnie jak za życia tak i teraz nie tworzy on żadnego dystansu, ale można z nim być na „Ty". To święty, który rozumie nas i nasze sprawy, a relacja z nim może być rodzinna".
Inicjatywę sprowadzenia relikwii podjęli parafianie z grupy modlitewnej, którzy od 31 lat modlą się przez wstawiennictwo świętego Stygmatyka. Teraz relikwie będą przez nich adorowane podczas modlitewnych czuwań w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
Kustosz Sanktuarium, ks. Zygmunt Skipirzepa nazwał relikwiarz „cząstką nieba w parafii". Jak podkreśla, to autorski projekt krakowskiego profesora Czesława Dźwigaja. Jego oryginał, przechowywany w Watykanie, wykonany był na beatyfikację o. Pio. To 16 egzemplarz tego wzoru w świecie.
We wrześniu do będzińskiej parafii sprowadzone zostaną także relikwie bł. Jana Pawła II. Wtedy planowane jest wyeksponowanie wszystkich (w świątyni są także relikwie św. Rafała Kalinowskiego) relikwiarzy w widocznym miejscu świątyni.