Rok Wiary - inauguracja
„Wiara jest tym, co najważniejsze dla człowieka, czymś, czym trzeba się już dzisiaj zająć. A skoro jest skarbem, o który troszczy się sam Jezus Chrystus trzeba o nią dbać, strzec, bronić, podziwiać, pielęgnować, a także w sercu rozwijać" – mówił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy św. inaugurującej Rok Wiary, odprawianej 13 października w sosnowieckiej bazylice katedralnej. W procesji wejścia poza Ewangeliarzem niesione były także księgi Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Dokumenty Soboru Watykańskiego II.
Mszę wraz ze swoim Pasterzem koncelebrowało blisko 150 kapłanów, a poprzedziły ją dwa wystąpienia stanowiące wprowadzenie w przeżywanie Roku Wiary.Wygłosili je - jak przedstawił ich ks. Krzyszof Bendkowski - "kapłani, którzy przez wiele lat pogłębiali swoją wiedzę teologiczną w Rzymie, na papieskim uniwersytecie Gregoriańskim, niejako w cieniu Watykanu i Następcy Piotra, na którym Pan zechciał założyć swój Kościół. I ks. dr Paweł Pielka i ks. dr Mariusz Karaś w ten sposób, pomogą nam przerzucić duchowy most, który sprawia, że Sosnowiec wcale nie jest tak daleko od Rzymu i centrum chrześcijaństwa". Ks. dr Paweł Pielka przedstawił „Refleksję nad wiarą w Kościół" (do przeczytania na stronie diecezjalnej), zaś Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Mariusz Karaś przeprowadził „Refleksję nad wiarą „polityczną" człowieka w świecie. Mistyka otwartych oczu" (także dostępny na naszej stronie).
"My wierzymy, my wiemy, że to nie Papież, nie nasz ksiądz Biskup, nie duszpasterze - ale sam Chrystus zaprosił każdego na tę godzinę. Wierzymy, że to nasz Pan kieruje Kościołem, przez swego Ducha nas pobudza, udziela potrzebnych sił i talentów. To On jest Organizatorem, siłą sprawczą naszego chcenia i działania. To dzięki naszemu Panu tu jesteśmy razem. Wychwalajmy więc Boga w Trójcy św. Jedynego" - mówił w komentarzu przed Mszą św. ks. Krzysztof Bendkowski.
„Dzisiejszy świat stał się pustynią niewiary" – konstatował w homilii Biskup, wskazując jako przyczyny tego stanu walkę z Bogiem, Kościołem i samą wiarą, czego przykładem są sekty, kult szatana czy ateistyczne bilbordy, mające lansować niewiarę. „To nowy zasiew pustyni niewiary" – mówił Biskup dowodząc, że dzisiejszy świat przekonuje nas, iż praktyki religijne są mało istotne dla życia. „A przecież wiemy, że wiara wzrasta w miarę przystępowania do sakramentów, dzięki modlitwie, lekturze i kontemplacji Słowa Bożego" – podkreślał hierarcha zwracając także uwagę, że to dzięki wierze Maksymilian Kolbe, Jan Paweł II czy Matka Teresa stali się świętymi i wspaniałymi ludźmi.
Szczególną formułę miała podczas Mszy procesja z darami, w której poza chlebem i winem do ołtarza przyniesiono archiwalną księgę chrztów jednej z najstarszych wspólnot w diecezji – św. Andrzeja w Olkuszu. Miał być to czytelny znak wdzięczności za wiarę przodków.
Po błogosławieństwie proboszczowie wszystkich parafii wraz z przedstawicielami wiernych otrzymali z rąk biskupów przesłanie do diecezjan, które będzie odczytywane na każdej Mszy Świętej w niedzielę 14 października oraz katechizm YOUCAT. Treść listu publikujemy na stronie w zakładce "Dokumenty - Listy Biskupa Diecezjalnego" (przejście do treści listu).
Jutro inauguracja Roku Wiary odbędzie się w każdej wspólnocie parafialnej. Także w niej do ołtarza ma być przyniesiony Ewangeliarz, Dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, które następnie będą wyeksponowane i udostępnione wszystkim, chcącym zgłębić te podstawowe wykładnie naszej wiary. Także tu do ołtarza przyniesiona zostanie w procesji z darami najstarsza księga chrztów wspólnoty. Aby przypomnieć moment zaszczepiania w nas wiary na tych Mszach św. palić się będzie Paschał, a chrzcielnica zostanie udekorowana kwiatami.
W ramach obchodów Roku Wiary 18 listopada rozpocznie się projekt Katechezy Dorosłych. W 3. niedzielę miesiąca przed każdą Mszą św. kapłan odczyta tekst przygotowanej katechezy poświęconej prawdom wiary. Dzień wcześniej katecheza w wersji rozbudowanej zostanie opublikowana na stronie internetowej.
Częścią obchodów będzie także diecezjalna pielgrzymka do Ziemi Świętej w dniach od 8 do 16 kwietnia 2013 r. Szczegóły w dostępnym na naszej stronie artykule. Planowane jest także sympozjum naukowe poświęcone wierze, oraz liczne pielgrzymki, w tym do sanktuariów diecezjalnych.
Rok wiary w Kościele powszechnym zainaugurował 11 października, w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI. To także dwudziesta rocznica publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego. Obchody Roku Wiary potrwają do uroczystości Chrystusa Króla, 24 listopada 2013 r.
Rok Wiary ma być okazją do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa oraz zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Ma rozbudzić w wierzących dążenie do osobistego spotkania z Chrystusem oraz do wyznawania wiary w jej pełni, z ufnością i nadzieją. Benedykt XVI zauważa, że Rok Wiary powinien wiązać się z ponownym odkryciem i studium podstawowych treści wiary. Dodaje że najbardziej współczesną syntezę znajdują one nauczaniu Soboru Watykańskiego II i w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
Do obchodów Roku Wiary przywiązane są także odpusty, o których szczegółowo pisaliśmy już na naszej stronie.