Rozpoczęcie roku szkolnego
3 września dla 4,8 mln uczniów oraz 660 tys. nauczycieli rozpoczął się nowy rok szkolny. Z tej okazji Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak uczestniczył w uroczystym rozpoczęciu szkoły wraz z uczniami z Siewierza i Sosnowca.
W Siewierzu Ksiądz Biskup przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji uczniów i nauczycieli sprawowanej w parafii św. Macieja Ap.
Następnie w Sosnowcu wziął udział w miejskiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych. Życząc wychowawcom i wychowankom powodzenia przypomniał, że „dumą najjaśniejszej Rzeczypospolitej jest światły obywatel". Zachęcał do kształcenia właśnie takich absolwentów – którzy w serce wpisanego mieć będą Boga i prawo moralne oraz cechować będzie ich szacunek do drugiego człowieka.
Po oficjalnej i artystycznej części uroczystości bp Kaszak poświęcił odnowioną część Zespołu Szkół, do której przeniesione zostało Gimnazjum nr 15 im. Władysława Reymonta. „Bóg wszelkiej mądrości różnymi sposobami prowadzi nas do coraz głębszego poznania Jego samego. Pełnię tego poznania ukazał nam w swoim Synu, który dla nas i naszego zbawienia stał się człowiekiem. Wzywajmy dziś błogosławieństwa nad tym miejscem, które będzie służyć rozwojowi wiedzy, kultury, tożsamości oraz pragnieniu doskonalenia. Prośmy, aby wzajemne ubogacanie się pozwoliło wszystkim wzrastać, rozwijać i poznawać Tego, który jest źródłem wszelkiego dobra" – mówił w słowie wstępnym do poświęcenia Ksiądz Biskup.
Wyremontowana za 900 tysięcy złotych część Zespołu Szkół Elektroniczno-Informatycznych, do której przeniesiono Gimnazjum im. Reymonta to zaledwie początek wielkiego remontu czekającego tę placówkę, ogłoszoną w ubiegłym roku najlepszą szkołą techniczną województwie śląskim. Jak podkreśla prezydent Sosnowca Kazimierz Górski koszt całej inwestycji będzie wynosił 14 mln złotych i w znacznej części pochodzić będzie z pieniędzy Unii Europejskiej. Jego pierwszą częścią będzie wymiana okien, stanowiąca początek termomodernizacji obiektu.
Przeniesienie Gimnazjum nr 15 z ulicy Ostrogórskiej na Jagiellońską spowodowały względy ekonomiczne. Poprzedni budynek przeznaczony był na znacznie większą ilość uczniów, niż uczęszczało do placówki. Poza tym prezydent (sam będący absolwentem Technikum Budowy Maszyn i Urządzeń Górniczych w Zespole Szkół Górniczych) jest orędownikiem łączenia placówek w większe zespoły. Zapewnia to ciągłość edukacji i – wbrew obawom – nie rodzi napięć między uczniami w różnym wieku – podkreśla prezydent.