Seniorzy Aktywni z Natury - nowy program Caritas
W dniach 14- 18 listopada 2012 roku Caritas naszej diecezji przeżywała bardzo ważne wydarzenie. Ponad stuosobowa grupa pracowników i wolontariuszy Caritas, członków zespołów działających w szkołach i w parafiach, wzięła udział w wyjeździe formacyjno - szkoleniowym do Ośrodka Rekolekcyjnego w Pogórzu, k. Skoczowa. Wyjazd stał się okazją do inauguracji nowego projektu Caritas skierowanego do osób, które ukończyły 60 rok życia - "Seniorzy Aktywni z Natury – program aktywizacji społecznej osób starszych".
"W wyjeździe wzięli udział zarówno członkowie Parafialnych Zespołów Caritas z kilkunastu parafii naszej diecezji, jak i przedstawiciele młodzieży skupionej w Szkolnych Kołach Caritas, na co dzień uczestniczącej w realizacji programu Młodzi Jałmużnicy. Dołączyła do nas również kilkuosobowa grupa młodzieży należącej do Ruchu Światło – Życie, skupiona w Diakonii Miłosierdzia, od niedawna włączająca się w działania podejmowane przez Caritas" - informuje ks. Tomasz Folga, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Do Pogórza uczestnicy przybyli w dwóch turach: pierwsza grupa bawiła w ośrodku od środy do piątku, druga, w tym młodzież, od piątku do niedzieli. Wolontariuszom towarzyszyli, oprócz Dyrektora Caritas ks. Tomasz Folgi, Pani Krystyny Tomaszewskiej i Łukasza Zycha, zaangażowanych w realizację nowego projektu Caritas, także dwaj księża opiekujący się w swoich parafiach zespołami Caritas: ze Sławkowa ks. Mirosław Pasek i z Czeladzi ks. Krzysztof Wąsik. Warto dodać, że uczestnicy zostali bardzo ciepło przyjęci przez ks. Ignacego Czadera, proboszcza parafii w Pogórzu i jednocześnie z-cę dyrektora Caritas Diecezji Bielsko - Żywieckiej.
Ważnym elementem programu obu grup był wyjazd do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, gdzie uczestnicy wzięli udział w spektaklu „Gość oczekiwany, na podstawie powieści Zofii Kossak – Szczuckiej. Sztuka ta bardzo dobrze wpisała się w cel formacyjny wyjazdu. Historia stanowiąca fabułę powieści jest bowiem bardzo prosta: opowiada o dwojgu ludziach: jednym ubogim i prostym, ale otwartym na Boga, i drugim: bogatym i pysznym, pogardzającym ubogimi i głuchym na Boże wezwania. Jak zauważa Pani Krystyna Tomaszewska, na co dzień odpowiadająca za współpracę z parafialnymi zespołami Caritas: rozważanie tej historii okazało się bardzo trafnym środkiem, dzięki któremu wolontariusze Caritas mogli przemyśleć swoje postępowanie wobec tych, którym służą. To bardzo pouczające – dodaje po chwili, wskazując na pedagogiczny charakter opowiedzianej historii.
Poza wizytą w teatrze program wyjazdów obejmował również warsztaty dla wolontariuszy, zajęcia integracyjne, wspólne posiłki i msze święte oraz konferencje formacyjne Dyrektora Caritas. "Najważniejsze w tym wyjeździe było nie tylko to, co udało nam się wypracować w czasie warsztatów lub zajęć integracyjnych, ale przede wszystkim liczne rozmowy, które miały miejsce w przerwach lub wieczorem, a także wymiana doświadczeń między zespołami i grupami wolontariuszy, ich integracja" – wyjaśnia Łukasz Zych, koordynator projektów i wolontariatu w Caritas. Wyjazd wpisał się nie tylko w program formacji wolontariuszy i pracowników Caritas, ale też w nowy trend w pracy społecznej zmierzający do integracji międzypokoleniowej wolontariuszy. Stąd pomysł, by połączyć grupę głównie starszych wolontariuszy z parafialnych zespołów z młodzieżą działającą w szkołach. Przypuszczamy, że to właśnie dzięki temu, naturalnemu dla nas połączeniu, nasz projekt uzyskał wsparcie ministerstwa – dodaje Zych, który jednocześnie jest głównym autorem projektu.
Projekt Seniorzy Aktywni z Natury – program aktywizacji społecznej osób starszych jest współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywności Osób Starszych. Będzie on realizowany od listopada do czerwca 2013 roku. Na jego działania, oprócz wspomnianych wyjazdów integracyjno – szkoleniowych składać się będą również spotkania coachingowe z zespołami tam, gdzie one pracują, czyli w parafiach, szkolenia dla wolontariuszy, Festiwal Wolontariatu oraz wspólne wyjścia wolontariuszy do kina, teatru oraz na warsztaty kulinarne. Projekt kierowany jest osób, które ukończyły 60 rok życia.
tekst i zdjęcia: ŁUKASZ ZYCH