Sławków: Koło Caritas świętuje 10-lecie

Data dodania: 2016.09.30

Od 10 lat pomagają mieszkańcom regionu – przygotowują paczki świąteczne i wyprawki szkolne, odwiedzają w domach chorych i starszych, w ramach unijnego programu rozdawania żywności przekazali ponad potrzebującym ok. 120 ton jedzenia. Sławkowski Parafialny Zespół Caritas, któremu patronuje św. Matka Teresa z Kalkuty obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji Mszę św. w sławkowskim kościele sprawował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wraz z byłym i obecnym dyrektorem Caritas oraz kapłanami, którzy opiekowali się przez te lata oddziałem.

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji "Miłosierdzie dzisiaj", którą wygłosił ks. Sławomir Woźniak. "Miłosierdzie to nie slogan, lecz serce i konkretny styl życia chrześcijańskiego, ożywiający relacje międzyludzkie" – rozpoczął słowami papieża Franciszka swoją konferencję ks. Woźniak. Wychodząc od Pisma Świętego przypomniał, że przymiot Boga jakim jest Miłosierdzie staje się wyzwaniem dla każdego z nas. "Dzieje Apostolskie przynoszą wiele wydarzeń, z których wynika, że miłość miłosierna była znakiem rozpoznawczym chrześcijanina. Miłosierdzie było dla nich formą miłości, która daje spontanicznie i bez zastrzeżeń" – zaznaczył kapłan. Przywołał także nauczanie Jana Pawła II i świętych oraz słowa Jezusa z "Dzienniczka" św. Faustyny.

"Żyjemy w realnym świecie, nie w wymyślonym. To tu dokonuje się spotkanie z drugim człowiekiem w rzeczywistości. Bronimy się, aby nie dotknąć rzeczywistości. Mogę w sposób sztuczny powiedzieć dzień dobry i iść dalej, mogę przerywać bezpieczny dystans, który jest wynikiem strachu. Mogę również jak Piotr i Jan wejść w życie człowieka zapytać - jak żyje? Musimy pamiętać, że nasz świat, dotychczasowy świat może zostać zburzony, bo spotkanie z człowiekiem potrzebującym, ono nas zmienia, pokazuje co jest ważne. Św. Matka Teresa z Kalkuty, która jest patronka Caritas w Sławkowie, wchodziła w świat ludzi umierających, to spotkanie ja zmieniło. Matka Teresa nie tyko zmieniła siebie, ale i świat wokół niej. Zwykła fundamentalna łudzą dobroć, być człowiekiem dla człowieka. Uśmiech, gest, dobre słowo. To rodzi możliwość odkrycia i usłyszenia Boży rozkaz. Usłyszeć Boży rozkaz tzn. zobacz człowieka, zaopiekuj się człowiekiem, rozmawiaj z nim. Owocem pracy św. Matki Teresy było i jest to, że ludzie nie umierają już na ulicy, są zabierani przez miasto. Dziś są ludzie umierający z braku miłości. "Miłosierdzie to nie slogan, lecz serce i konkretny styl życia chrześcijańskiego, ożywiający relacje międzyludzkie". Pytasz czy jest Miłosierdzie dzisiaj? Spróbuj odkryć człowieka, jego biedę fizyczna, ale i biedę duchową i bądź z nim" – mówił ks. Woźniak.

"Dziś dziękujemy Bogu za wsyzstkie dzieła, które przez działania tego zespołu się dokonały. (...) Dziękuję Wam za tak efektywną posługę, która jest tak bardzo potrzebna" - mówił Biskup zwracając uwagę, że pomoc ludziom niedożywionym, często zagubionym, poszkodowanym jest bardzo ważna i świadczona dla samego Chrystusa. "Biednych zawsze będziecie mieli u siebie" - przywoływał słowa Jezusa Biskup.

W czasie uroczystości wręczono też – po raz pierwszy w naszej diecezji – medale "In caritate servire" za zasługi dla Caritas, które otrzymały Barbara Wardawa i Teresa Kozieł. Na koniec Ksiądz Biskup odwiedził wyremontowaną siedzibę Oddziału Caritas i spotkał się z członkami na wspólnej agapie.

Sławkowski zespół liczy 26 osób.

FOTO: j.c., Piotr Lorenc

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.