Słowo Boże w akcji - Przyjaciele Jezusa podsumowują formację (cz.1)
Sięgając do Biblii, dość łatwo odnieść do nauczania, głoszenia słowa Bożego, metaforykę związaną z siewcą, czyli sprawcą zasiewu w ludzkich sercach i umysłach ziarna dającego nadzieję wzrostu, nadzieję nowego życia. Trzymając się tego obrazu można wskazać w działaniu ewangelizacyjnym dwa istotne jego wymiary: zasiew i wzrost. Tak też można spojrzeć na aktywność DCNE Przyjaciele Jezusa prowadzoną przez dyrektora Centrum ks. Mirosława Jadłosza przy współpracy wspólnot oraz indywidualnych osób świeckich. Siedziba DCNE mieści się przy parafii Bożego Miłosierdzia w Sosnowcu (ul. Jagiellońska 2).
Od połowy września 2015 roku działa Punkt Wsparcia i Rozwoju Duchowego. W założeniu miało to być miejsce, w którym znajdować mają pomoc osoby doświadczające trudności w wierze, szukające odpowiedzi na dręczące je pytania i wątpliwości, ale i te, które pragną dojrzałego życia wiarą, bliższych relacji z Bogiem, chcą znaleźć drogę rozwoju swojej przyjaźni z Jezusem. Jest to miejsce, w którym kapłan służy i tym, których trapią problemy duchowe, którzy nie potrafią poradzić sobie z doświadczanym działaniem zła, poranieniami i zniewoleniami. Szybko okazało się, że takie miejsce jest niezwykle potrzebne.
W trakcie kilkumiesięcznej działalności Punktu kapłan odbył ponad 250 spotkań a z pomocy skorzystało około 200 osób. W większości spotkań chodziło o doraźną pomoc duchową (40 %) oraz pomoc egzorcysty osobom przekonanym o wpływie złego ducha na ich życie (40%) czy zgłaszającym działanie złego ducha w różnych miejscach, np. w domach (9%). Do Punktu zgłaszały się też osoby szukające pomocy dla swych bliskich z powodu rozmaitych uzależnień, chorób psychicznych czy podejrzenia o dręczenie.
Aby umówić się na spotkanie, należy zadzwonić pod nr 883-014-883. Numer dostępny jest na stronach internetowych, w książeczkach rozdawanych w czasie akcji ewangelizacyjnych i na wizytówkach spowiedników w stałym konfesjonale. Rekordowa liczba połączeń w ciągu jednego dnia wyniosła około 30, natomiast zwykle jest to od 2 do 5 telefonów dziennie.
Oryginalną drogą ewangelizacyjną przynoszącą wspaniałe owoce, jest niewątpliwie projekt "Integracja dla ewangelizacji" zaproponowany diecezjalnym wspólnotom przez DCNE Przyjaciele Jezusa i realizowany poprzez tydzień ewangelizacyjny, prowadzony według stałego scenariusza w miastach diecezji, w których ogłaszany jest "Czas Chwały". Rozpoczyna go Msza Święta i adoracja w intencji miasta i jego mieszkańców – kończy finałowy koncert "Czasu Chwały", gromadzący nie tylko przedstawicieli wspólnot, ale i tych, którzy nie często pokazują się w naszych kościołach. Dzieje się tak dzięki posłudze ewangelizacyjnej, jaką podejmują w tygodniu poprzedzającym ten koncert przedstawiciele sosnowieckich wspólnot, wyruszający ze swoim świadectwem wiary, Słowem Bożym i zaproszeniem na ulice miast, na targowiska, do szkół, parków, pubów i barów...
Odbyły się już trzy edycje Czasu Chwały – w Sosnowcu, Jaworznie oraz Dąbrowie Górniczej. Rozdano około 75 tys. ulotek zapraszających na koncerty, około 22 tys. książeczek z kerygmatem. Najbardziej zaangażowane wspólnoty to: w Jaworznie Metanoia, Ruch Światło-Życie; w Sosnowcu: SNE Sosnowiec, Odnowa w Duchu św., Ruch Światło-Życie; w Dąbrowie Górniczej: SNE Sosnowiec, Wspólnota św. Pawła Odnowy w Duchu św., Akcja Katolicka i inne wspólnoty działające przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej. Takie wydarzenia nie tylko aktywizują i integrują lokalne wspólnoty, ale przez wyjście z Ewangelią do tych, którzy nie chodzą do kościoła, przez odbycie wielu rozmów i przez modlitwę z wieloma ludźmi, powodują świadome przyjęcie przez część z nich Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela. Innych inspirują do dalszego rozwoju duchowego w ramach wspólnot czy też kursów ALFA czy Nowe Życie.
DCNE Przyjaciele Jezusa wychodzi także bezpośrednio do młodzieży. Przeprowadzone zostały rekolekcje dla Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej. W ich przygotowaniu i przeprowadzeniu uczestniczyli członkowie wspólnoty SNE Sosnowiec oraz wspólnoty św. Jana w Sosnowcu (Odnowa w Duchu Św.). W rekolekcjach wykorzystano przygotowane wcześniej materiały multimedialne, w tym telewizyjne sondy przeprowadzone w szkołach. Całość spotkała się z zainteresowaniem uczniów i ciepłym przyjęciem.
Niezwykły zasięg – odpowiadający zapewne na ludzką potrzebę wspólnoty – mają organizowane w kolejnych parafiach Wspólnoty Modlitwy Wstawienniczej. Pierwsza powstała w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu z inicjatywy dyrektora DCNE ks. Mirosława Jadłosza. Parafianie, do których wychodzi się z propozycją takiej posługi, czując, że mogą faktycznie pomagać sobie wzajemnie dźwigać krzyż codzienności, wstawiać się w powierzonych intencjach, wstępują do Wspólnot bardzo licznie, zwykle jest to ok. 50% osób biorących udział we Mszach św. Nieustanna modlitwa parafii wzmacnia jej jedność, tworząc niejako parafialną rodzinę, w której każdy czuje się potrzebny i wezwany do świadczenia posługi na rzecz osób, które potrzebują modlitewnego wsparcia. W parafiach diecezji działa już 5 takich wspólnot.
DCNE "Przyjaciele Jezusa