Słowo Boże w akcji - Przyjaciele Jezusa podsumowują formację (cz.2)

Data dodania: 2016.06.20

Jose Prado Flores – założyciel oraz Dyrektor Międzynarodowy Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja – napisał kiedyś: "Nowa Ewangelizacja jest "ewangeli-akcją", "działaniem Ewangelii" lub "Ewangelią w działaniu"; działaniem, które należy podjąć natychmiast, ponieważ "miłość Chrystusa przynagla nas" (2 Kor 5,14). Tak widziana aktywność ewangelizacyjna potrzebuje oczywiście ewangelizatorów, osób mocnych wiarą, silnych determinacją prowadzenia innych do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem. Konieczna więc jest formacja takich właśnie osób.

Praca formacyjna nad kształtowaniem sosnowieckiej wspólnoty ewangelizacyjnej trwała od października 2014 roku. Pierwsze spotkanie miało miejsce po kursie "Nowe Życie", który odbył się w Sosnowcu. Był to pierwszy z szeregu kursów Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, które łączy wspólna wizja, ustalona metodologia i program formacyjny. Po rocznej pracy nasza Szkoła Nowej Ewangelizacji Sosnowiec, podpisując umowę akcesyjną, została 22.08.2015 r. włączona do rodziny SESA podczas odbywającego się w Stryszawie (woj. małopolskie) II Seminarium Europejskiego Szkół św. Andrzeja SESA.

Obecnie w stałej formacji są 24 osoby. Oprócz nich są takie, które dopiero co przystąpiły do Szkoły po kolejnym Kursie Nowe Życie a także osoby pojawiające się okazjonalnie. Spotkania SNE odbywają się systematycznie w sali DCNE przy par. Miłosierdzia Bożego. W ramach formacji na przemian prowadzone są konferencje i spotkania modlitewne. Głównym zagadnieniem omawianym w tym roku była egzegeza Listu do Rzymian w oparciu o książkę o. Raniero Cantalamessy pt. Życie w Chrystusie. Duchowe przesłanie Listu do Rzymian. Formacyjno-integracyjny charakter miał wyjazdowy Kurs autorski "Aaron". Wspólnota jako zrzeszona w SESA prowadzi już kolejne kursy formacyjne Nowe Życie – w 2016 odbyły się takie kursy w Sosnowcu, Zakrzowie oraz Dąbrowie Górniczej. Przynależność do Szkoły oznacza dla jej członków stały wzrost przez udział w kolejnych etapach formacji. Członkowie Szkoły będący w stałej formacji wzięli zatem udział w Kursie Emaus i Kursie Jan, prowadzonych przez Szkołę Ewangelizacji Cyryl i Metody z Bielska-Białej. Przed kilkoma z nich Kurs Pawła, po którym będą mogły pełnić funkcje dyrektorów i koordynatorów kursów. Pozwoli to Szkole na przejęcie uprawnień do prowadzenia kolejnych kursów na terenie naszej diecezji.

Ważną propozycją realizowaną systematycznie przez cały rok akademicki 2015/16 była dwusemestralna Szkoła Biblijna. W zamyśle organizatora Szkoły – dyrektora DCNE ks. Mirosława Jadłosza – jej zadaniem było wprowadzenie słuchaczy w doświadczenie bogactwa katolickiej biblistyki oraz stworzenie miejsca, gdzie będzie można znaleźć odpowiedź na pytania nasuwające się w trakcie lektury Biblii. Program Szkoły szczególnie adresowano do osób, które modlą się na co dzień Pismem Świętym i szukają pogłębienia jego zrozumienia, oraz do posługujących w różnych wspólnotach jako animatorzy czy nauczający, którzy mogli tu ugruntować swoją wiedzę biblijną i zaczerpnąć z bogactwa katolickiej egzegezy Pisma Świętego. Zajęcia w ramach Szkoły prowadziła grupa wybitnych biblistów, którzy na co dzień wykładają na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Dzielili się oni ze słuchaczami nie tylko swoją głęboką wiedzą, ale także doświadczeniem osobistego spotkania z żywym Słowem Bożym. Całodniowe zjazdy odbywały się raz w miesiącu w soboty. Koordynatorem projektu była dr Maria Miduch. Współpracująca z Centrum dr Maria Miduch w ostatnim roku prowadziła cykl spotkań w ramach Formacji Kobiet na temat: Kobiety w Biblii.

Grupa około 40 kobiet (z różnych miast diecezji – Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi i Będzina i w różnym wieku – od lat 18 wzwyż) uczestniczy w spotkaniach wspólnoty Przyjaciele Jezusa – Formacja Kobiet. Raz w miesiącu (zazwyczaj w ostatni czwartek) kobiety zastanawiają się nad zagadnieniami istotnymi dla ich duchowego rozwoju, także dla właściwego funkcjonowania w codziennym życiu, związanymi ze specyfiką kobiecego postrzegania świata, kobiecej emocjonalności i wrażliwości. Odbyło się więc spotkanie dotyczące spowiedzi prowadzone przez ks. Mirosława Jadłosza: Z kobietami o spowiedzi, dylematy i pytania) oraz cykle kobiecych spotkań Odkryj swoją wartość w świetle Biblii (dr Maria Miduch) oraz Trudne emocje (s. Fidelis Miazga). Miały też uczestniczki okazję do udziału w całodniowych warsztatach psychologicznych pt. Oswoić emocje (s. Fidelis Miazga i Teresa Tabor). Za aktywność formacyjną kobiet odpowiedzialne są s. Fidelis Miazga i Anna Suchańska.

Słowa Jana Pawła II: "patrzcie w przyszłość, podejmując nową ewangelizację, nową w swoim zapale, nową w swych metodach i nową w środkach wyrazu" nietrudno odnieść do niezwykle aktywnej i poszukującej wciąż nowych sposobów formacji grupy mężczyzn skupionych we wspólnocie Przyjaciele Jezusa – Formacja Mężczyzn. Na spotkania przychodzą mężczyźni z różnych wspólnot i grup modlitewnych działających przy parafiach, jak również niezaangażowani w życie Kościoła. Łączy ich to, że dostrzegając Boga w swoim życiu, pragną Go poznawać jeszcze bardziej, żyć Nim i dzielić się tym doświadczeniem z innymi mężczyznami. Spotykają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 20.00

w DCNE. Spotkania mają charakter otwarty. Formacja przybiera różne formy. Są to systematyczne spotkania z konferencjami, które wygłaszają zaproszeni goście, organizowane raz na pół roku Męskie Wieczory Uwielbienia, również z taką częstotliwością organizowane wspólne wypady za miasto (rowerowe, piesze). Takich konferencji odbyło się kilka: m.in. Marcina Jakimowicza na temat Jeszcze mocniej! Desperado - SIŁA MĘSKIEJ WIARY; Andrzeja Macury: Wyrwani z sieci. DROGA MĘSKIEJ WOLNOŚCI czy Krzysztofa Mikuły ROLA MĘŻCZYZNY W WYCHOWANIU DZIECI. Oprócz tych cyklicznych spotkań formacyjnych zorganizowano jednodniowe rekolekcje w soboty: WALKA DUCHOWA – ŻYJ ZWYCIĘSTWEM, które prowadził ks. Mirosław Jadłosz, temat PRACA-STRES? CZY WSPÓŁPRACA ZE STWÓRCĄ? prowadzili ks. Damian Pukacki ze zgromadzenia OPUS DEI oraz Przemysław Wojciechowski i Michał Barszczewski z Sosnowieckich Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.

Najnowszą inicjatywą jest założenie TATO KLUB na bazie warsztatów TATO NET.

Spotkania w ramach Formacji Męskiej odbywają się w trzeci czwartek miesiąca o godz.20.00 w DCNE. Na spotkania zaprasza się wszystkich ojców a zajęcia mają charakter warsztatów. Początkiem tych zajęć było wspólne obejrzenie filmu ODWAŻNI w sali kinowej w Bibliotece Miejskiej w Sosnowcu.

DCNE "Przyjaciele Jezusa"

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.