Sosnowiec i Czeladź: odpust św. Stanisława
"Święty Stanisław, obok św. Wojciecha, stał się również ojcem Ojczyzny, a jego przelana krew stała się bierzmowaniem narodu" – powiedział o męczeństwie patrona naszej Ojczyzny kard. Stanisław Dziwisz podczas ogólnopolskich uroczystości na Skałce. I choć historycy spierają się o okoliczności jego śmierci bezsprzecznym faktem pozostaje, że od 937 lat wstawia się za Polską, na rzecz której pracował przez lata swego kapłaństwa i biskupstwa. Święty Stanisław - biskup i męczennik patronuje w naszej diecezji pięciu parafiom - w Chruszczobrodzie, Cieślinie, Zendku, Czeladzi i Sosnowcu. W dwóch ostatnich sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
Sosnowiec - odpust w 35-lecie parafii (8 maja)
Parafię św. Stanisława w Sosnowcu utworzył Biskup Częstochowski Stefan Bareła 35 lat temu - dekretem z dnia 4 kwietnia 1981 roku z części parafii Chrystusa Króla w Klimontowie i św. Jana Chrzciciela w Niwce. Dzięki aktywności i zaangażowaniu proboszcza, ks. Hieronima Kubicy, oraz parafian już w miesiąc później, w czasie uroczystości odpustowej, na poświęconym przez Biskupa Franciszka Musiela placu stanęła prowizoryczna kaplica. 17 sierpnia 1981 roku rozpoczęto budowę plebanii i kościoła, którą ukończono w 1987 roku. 30 sierpnia 1981 roku Ksiądz Biskup Stanisław Nowak konsekrował świątynię.
Te najtrudniejsze i najpiękniejsze chwile z historii parafii wspominano podczas odpustowo-jubileuszowych uroczystości polecając Bogu wszystkich budowniczych, na czele ze zmarłym przed trzema laty śp. ks. Hieronimem Kubicą.
Odpustową homilię Biskup rozpoczął od podziękowań całej wspólnocie oraz jej obecnemu proboszczowi, ks. Andrzejowi Jasińskiemu, przeżywającemu w tym roku 25-lecie święceń kapłańskich.
"Duch Święty rzeczywiście jest i działa w tym świecie. Chociaż często narzekamy na zło, niegodziwości, krzywdy i niesprawiedliwości, które dzieją się na ziemi, Bóg daje nam siłę, aby to zło pokonywać, świadczyć o Nim i ulepszać świat. Tylko od nas zależy, czy my z tej mocy skorzystamy" - powiedział Ksiądz Biskup wskazując jako przykład postać patrona parafii - św. Stanisława, który dla dobra ludzi potrafił wytknąć władcy jego złe postępowanie nie obawiając się zemsty monarchy. "Oddając swoje życie dał świadectwo mocy Ducha Świętego" - zaznaczył hierarcha.
Uroczysta suma odpustowa zakończyła się tradycyjną procesją wokół świątyni i dziękczynnym Te Deum.
Czeladź - odpust i bierzmowanie (9 maja)
Choć uroczystość św. Stanisława przypada niemal zawsze 8 maja w tym roku, ze względu na pierwszeństwo w liturgii Niedzieli Wniebowstąpienia, przesunięta została na poniedziałek, 9 maja. Wtedy właśnie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył wieczornej sumie odpustowej w czeladzkiej świątyni.
Podczas Eucharystii udzielił 84 młodym parafianom sakramentu bierzmowania przypominając im w homilii, że chcąc osiągnąć szczęście muszą - choćby trzeba było zapłacić najwyższą cenę - nazywać dobro dobrem, a zło złem i za tym rozróżnieniem postępować.
"Od początku Twojego posługiwania biskupiego sprawa ładu moralnego i wszystkich zagrożeń, jakie skierowane są przeciwko człowiekowi, jest obecna żywo w Twoim nauczaniu. W tym względzie jesteś nie tylko następcą biskupa Stanisława - wszak ta część diecezji należała kiedyś do biskupów krakowskich - ale również tym, który jak on jest świadkiem i obrońcą ładu moralnego, praw Boskich i ludzkich. (...) Za to świadectwo i słowo wskazujące na naszego patrona jako wzór dla młodzieży serdecznie Ci dziękuję" - powiedział na zakończenie Mszy św. do Biskupa ksiądz proboszcz Jarosław Wolski.
Po Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem odmówiono litanię do św. Stanisława oraz przez ucałowanie uczczono relikwie patrona parafii. W liturgicznym zgromadzeniu udział wzięli także pielgrzymi z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach, którzy przekraczali tutejszą Bramę Miłosierdzia.
Specjalnym wydarzeniem tego dnia był także rozpoczęty po zapadnięciu zmroku spektakl muzyczno-laserowy związany z jubileuszem 1050-lecia chrztu naszej Ojczyzny zatytułowany "Chrześcijańskie dzieje Polski".
Zgromadzonych w kościele powitali proboszcz parafii ks. Jarosław Wolski i burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec. Autorka przedstawienia - Irena Kmieć - podkreśliła, że celem pokazu jest ukazanie dziejów chrześcijaństwa polskiego, całość ujęta w dość nietypowej formie ma być jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Laserowej projekcji towarzyszyła przejmująca muzyka, nawiązująca do przedstawianych wydarzeń, a także fragmenty przemówień kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II.
FOTO: j.c., Paweł Mięsiak