Sosnowiec: Ekumeniczna modlitwa o jedność
"Każde spotkanie jest szansą na pogłębienie wspólnoty i jedności. O ileż bardziej takie, w którym spotykają się siostry i bracia przynagleni zaproszeniem Zbawiciela, aby szukać jedności i modlić się o nią w sposób jeszcze nie pełny, ale już przez to urzeczywistniający się i wyrażający tę jedność" - powiedział ks. Paweł Pielka, Diecezjalny Referent Duszpasterstwa Ekumenicznego, rozpoczynając tradycyjne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbyło się 21 stycznia w parafii św. Tomasza w Sosnowcu.
W Sosnowcu zgromadzili się reprezentanci wielu wspólnot chrześcijańskich, działających na naszej ziemi - obecni byli przedstawiciele kościołów Ewangelicko-Augsburskiego (na czele z biskupami - Pawłem Anweilerem z diecezji cieszyńskiej i Marianem Niemcem z diecezji katowickiej), Prawosławnego, Polskokatolickiego, Ewangelicko-Metodystycznego i Chrystusowego. Łączność duchową zadeklarowali także przedstawiciele Chrześcijan Baptystów i Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Nie zabrakło także księży rzymskokatolickich z diecezji sosnowieckiej i katowickiej oraz kleryków naszego Seminarium.
Homilię wygłosił ks. bp Marian Niemiec. Zwrócił w niej uwagę, że do ludzkiego mózgu m.in. dzięki mediom dociera każdego dnia gigantyczna ilość informacji, które nasz mózg przetwarza. "Słowo jest siłą, która stworzyła człowieka i jego kulturę. Słowo jest gwarancją ładu moralnego i ludzkiej godności. Gdzie panuje słowo, tam panuje rozwój, a ludzie wznoszą się na wyższe poziomy kultury. Słowo jest bramą wjazdową do świata ludzi" - mówił bp Niemiec. Podkreślił, że Bóg przemówił do nas - przez proroków, a następnie przez Wcielone Słowo - Jezusa Chrystusa. Nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - "Wezwani, by głosić Ewangelię", podkreślał, że wieść o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, którą winniśmy głosić, jest nowiną pokoju i miłości. "Ona dodaje sił, przemienia człowieka. (...) Słowo Ewangelii jest siłą i życiem chrześcijaństwa. Jest w nim potęga i władza, (...) prowadzi do wiary, jest gwarancją nadziei" - podkreślał biskup dodając, że słowo jest cząstką Boga w nas. Biskup zwrócił także uwagę na rolę Bożego słowa i praktykowania wiary w życiu rodzinnym.
Następnie wszyscy zgromadzeni złożyli nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary, a przedstawiciele Kościołów i wyznań wypowiedzieli wezwania modlitwy powszechnej.
Tradycyjnie jako formę przekazania znaku pokoju wybrano dzielenie się opłatkiem, podkreślając tym polskim zwyczajem jedność wynikającą ze wspólnych korzeni i tradycji. Nabożeństwo zakończyło błogosławieństwo końcowe, którego udzielili Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Anweiler i Marian Niemiec.