Spotkania o ŚDM2016 - z księżmi i z samorządowcami
Do Światowych Dni Młodzieży pozostało już mniej niż 500 dni. Nic więc dziwnego, że przygotowania idą pełną parą nie tylko w Krakowie, organizującym wydarzenia centralne z udziałem papieża, ale także w diecezji sosnowieckiej, która przyjmie 5 tysięcy młodych z całego świata (m.in. Czech, Francji, Ukrainy, Tajwanu, USA, Australii) w ramach tzw. Tygodnia Misyjnego (20-25 lipca 2016).
17 kwietnia do sosnowieckiej Kurii na spotkanie z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem, przybyli przedstawiciele wszystkich gmin z terenu diecezji sosnowieckiej wydelegowanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To nie pierwsza rozmowa o Światowych Dniach Młodzieży z diecezjalnymi samorządowcami – tematyka ich organizacji była poruszana także podczas spotkania bożonarodzeniowego w Domu Biskupim.
Delegaci gminnych urzędów zostali zapoznani zarówno z historią i ideami Światowych Dni Młodzieży, jak i konkretnym planem wydarzeń, które od 20 do 25 lipca będą odbywały się na terenie naszej diecezji. Przyjazd 5 tysięcy młodych z całego świata, którzy będą rozmieszczeni we wszystkich parafiach (1 osoba na 100 mieszkańców) to dla gmin ogromna szansa na promocję i zaprezentowanie swoich walorów turystycznych tym bardziej, że dwa dni – czwartek (21.07) oraz niedziela (24.07) są do dyspozycji księży dziekanów i włodarzy gmin – można wtedy organizować festyny, zabawy sportowe, zwiedzanie okolicy, spotkania z lokalnymi twórcami – wszystko to, co pokaże gościom jak żyje się w naszym kraju – jak pracuje i jak spędza czas wolny. Ważne będą także zorganizowane projekty wolontariatu, w które zaangażuje się młodzież z zagranicy – pomoc w szpitalach, hospicjach, domach dziecka itp. placówkach. Ponieważ młodzież przyjedzie już w środę do dyspozycji pozostaje także środowy oraz piątkowy wieczór.
Poza dwoma dniami o charakterze lokalnym przewidziano także wydarzenia ogólnodiecezjalne – w piątek kilkunastokilometrową pieszą pielgrzymkę do Częstochowy zakończoną Mszą św. na Wałach, a w sobotę zwiedzanie Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu oraz wieczorne spotkanie na Placu Papieskim, gdzie odbędzie się uroczysta Msza św. oraz koncert. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak nie ma być on okazją do lansowania celebrytów, ale pokazaniem lokalnych twórców i zespołów, także tych ludowych, dlatego zorganizowany zostanie konkurs mający wyłonić najlepsze grupy, które zaprezentują się przed wielotysięczną, międzynarodową publicznością.
Samorządowcy proszeni byli o wsparcie organizacji m.in. przez umożliwienie zorganizowania noclegów i przygotowywania posiłków w szkołach, wypożyczenia gimbusów do przewozu gości, pomocy przy organizacji wydarzeń takich jak festyny czy zawody sportowe.
Proponowano także, aby wzorem Światowych Dni Młodzieży organizowanych w innych krajach samorządowcy (obok polskiej młodzieży i duchowieństwa) witali przybywających obcokrajowców, co niewątpliwie będzie nobilitujące dla pielgrzymów oraz zgodne z polską gościnnością.
Gminy zostały zaproszone także do współtworzenia wielojęzycznej publikacji, którą dostaną goście, promującej tereny naszej diecezji oraz jej mobilnej wersji w formie aplikacji na smartfony. Podczas spotkania zaprezentowany został także projekt "Bilet dla Brata" mający pomóc w przyjeździe do Polski młodzieży z biednych krajów Europy wschodniej.
Kolejne spotkanie gminnych delegatów odbędzie się po wakacjach, zaś od przyszłego roku spotkania będą odbywały się nawet co miesiąc. Przygotowano także bazę adresów mailowych umożliwiających szybką wymianę bieżących informacji organizacyjnych.
To nie jedyne spotkanie przygotowujące wydarzenia w ramach Światowych Dni Młodzieży – koordynator diecezjalnego biura organizacyjnego, ks. Szymon Wojciechowski, uczestniczy także w szeregu spotkań organizowanych przez samorząd województwa śląskiego, z którym współpracuje 5 diecezji położonych na jego obszarze – sosnowiecka, katowicka, gliwicka, częstochowska i bielsko-żywiecka. Wśród ich ustaleń warto wspomnieć przede wszystkim zapowiedź powstania śląskiej karty pielgrzyma, którą dostaną zarówno przybywający do diecezji jak i polscy wolontariusze. Dzięki niej możliwe będzie bezpłatne korzystanie z komunikacji autobusowej i tramwajowej w całym województwie, a także z muzeów, basenów, obiektów sportowych i kulturalnych. Rozmowy na spotkaniach z władzami województwa dotyczą także tak ważnych kwestii jak współpraca z policją, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki medycznej.
Specjalne spotkanie poświęcone Światowym Dniom Młodzieży zgromadziło w tym tygodniu także wszystkich kapłanów naszej diecezji. Przez dwa wieczory – we wtorek i w środę – podzieleni na grupy mogli dowiedzieć się o planie wydarzeń centralnych oraz duchowych przygotowaniach, jakie proponowane są dla parafii. Gościem spotkania był ks. Krzysztof Dukielski z krajowego biura koordynującego przygotowania do ŚDM. Ks. Dukielski wyjaśniał, że ŚDM to wielka szansa na rozwój wiary, zaistnienie nowych wspólnot, rozbudzenie potencjału i przyciągnięcie do Kościoła młodych, także tych, którzy nie do końca utożsamiają się z wiarą. Poczucie wspólnoty, kontakt z rówieśnikami z zagranicy, zaangażowanie w wielki projekt, duże wyzwania – to wszystko może być impulsem, który potem wciągnie młodych do duszpasterstwa parafialnego i wspólnot. Aby było to możliwe potrzebna jest jednak permanentna formacja oraz duchowe przygotowania rozpoczęte jak najwcześniej. "Warto je prowadzić nawet dla kilku osób!" – przekonywał ks. Dukielski. Na zakończenie spotkania Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podkreślał, że niezwykle ważne jest modlitewne zaplecze organizacji: "Sami nie damy rady, nie liczmy na siebie – trzeba szturmować niebo" – przekonywał hierarcha.