Sprawdzili wiedzę o św. Franciszku

Data dodania: 2014.03.21

24 pytania zamknięte i 6 pytań otwartych za łącznie 40 punktów – w tyle franciszkanom z dąbrowskiego klasztoru udało zamknąć się sprawdzenie wiedzy z życiorysu i duchowości św. Franciszka z Asyżu, który w tym roku był bohaterem corocznego konkursu "Wielkie osobowości Kościoła". Do rywalizacji zgłosiły się 72 osoby z gimnazjów i szkół średnich diecezji sosnowieckiej.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Jak podkreśla jego organizatorka, p. Aneta Kępa-Bańka, wybór św. Franciszka na patrona konkursu chodził za organizatorami już w roku ubiegłym, więc opatrznościowe wydaje się, że właśnie teraz, kiedy dzięki papieżowi, który przybrał imię Biedaczyny z Asyżu, ideał franciszkański odżywa na nowo, młodzież została zaproszona do pochylenia się nad źródłami jego duchowości. Tym bardziej, że w dotychczasowych 6. edycjach młodzież pochylała się nad świętymi z XX wieku (ostatnio nad Matką Teresą z Kalkuty).

Aby odpowiedzieć na pytania młodzi musieli zapoznać się z wymaganą literaturą – "Życiorysem pierwszym Świętego Franciszka z Asyżu" autorstwa jego współbrata Tomasza z Celano, "Pieśnią słoneczną", słynnymi "Kwiatkami św. Franciszka" w przekładzie Leopolda Staffa czy książką o franciszkańskich inspiracjach ekologicznych.

Co fascynuje w postaci św. Franciszka? "Jako psycholog i katecheta widzę, że jego życie jest zbieżne z cyklem rozwojowym człowieka. Jego bunt przeciwko rodzicom – tak niezbędny do rozwoju każdego z nas, zetknął się z łaską Bożą. Bóg wypełnił to, co w człowieku naturalne i ubogacił to swoją łaską" – podkreśla p. Aneta Kępa-Bańka.

"Święty to nie jest ktoś przypisany wyłącznie do swojej epoki, nie zamyka się go w przedziale dat urodzenia i śmierci. Święty to ktoś, kto przekracza pojęcie czasu – nie tylko dlatego, że żyje w bezczasowej rzeczywistości Bożej, ale także można go naśladować bez względu na epokę" – podkreśla z kolei zaproszony jako gość specjalny gwardian klasztoru o. franciszkanów w Krakowie, o. Zachariasz. "Największa zasługa Franciszka to odkrycie na nowo Chrystusa i pokazanie Go ludziom. Właśnie on przypomniał, że Chrystus to żywa rzeczywistość, Osoba, którą można spotkać i pokochać. To nie żadne nurty polityczne, społeczne czy nawet wewnątrzkościelne zdecydowały o jego sposobie życia, ale spotkanie z Osobą Chrystusa. Był mistykiem i kochał Boga, a z tego wynikała miłość drugiego człowieka, świata i przyrody" – mówił franciszkanin dodając, że nie ma innej drogi do Boga niż modlitwa i pochylanie się nad Jego Słowem.

W krótki wystąpieniu do uczestników Ksiądz Biskup podkreślał, że w postaci św. Franciszka fascynuje go przede wszystkim, że "nie mając środków materialnych, stawiając na ubóstwo, potrafił tyle dokonać i zmienić bieg historii. Nie zawsze środki materialne, tak doceniane we współczesnym świecie, są najlepszą drogą. Wedle logiki ludzkiej Franciszek nie miał możliwości nic osiągnąć" – przypomniał hierarcha. Wskazywał też, że dzięki kontemplacji i zachwytowi nad przyrodą Franciszek potrafił dotrzeć do Stwórcy.

Najlepszymi znawcami św. Franciszka okazali się:

Wśród uczniów gimnazjum:

I miejsce: Anna Godecka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych,

II miejsce: Kamil Leletko z Gimnazjum w Zespole Szkół nr 7 w Dąbrowie Górniczej,

III miejsce: Paulina Armatys z Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej;

Wśród uczniów szkół średnich:

I miejsce: Magda Szlęzak z IV LO w Olkuszu,

II miejsce: Anna Węglarz z IV LO w Olkuszu,

III miejsce: Monika Kaliwoda z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu.

GRATULUJEMY!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.