Stały konfesjonał oczyma Księdza Biskupa i penitencjarza diecezjalnego

Data dodania: 2012.12.22

Przez dwa dni – 19 i 21 grudnia – Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w ramach swoich pasterskich posług czekał na penitentów w stałym konfesjonale, działającym w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu. Skierował także słowo poświęcone tej instytucji oraz istocie sakramentu pokuty, zwłaszcza w okresie przedświątecznym:

"Przede wszystkim chciałbym wyrazić moją ogromną wdzięczność Panu Bogu za to, że dane jest nam mieć stały konfesjonał w diecezji sosnowieckiej. Kapłani czekają w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu („kościółek kolejowy"), aby poprzez ten sakrament pojednywać grzeszników z Panem Bogiem i zlewać łaski potrzebne do dobrego i pięknego życia.

Serdecznie dziękuję wszystkim księżom posługującym w tym konfesjonale. A posługa to niełatwa, patrząc na nasze skomplikowane i zagmatwane czasy. Tym większa moja wdzięczność dla ks. Pawła Nowaka, penitencjarza diecezjalnego, za koordynację posługi wszystkich spowiedników, którzy godzinami wysłuchają spowiedzi penitentów.

W przedświątecznym okresie kapłani w całej diecezji poświęcają dużo czasu na pojednywaniu człowieka z Bogiem, czynieniu go szczęśliwym, na prostowaniu skomplikowanych dróg ziemskiego bytowania. Serdecznie dziękuję wszystkim księżom za tę cudowną pracę – za trud i cierpliwość, za otwieranie się na światło Ducha Świętego, potrzebne do tego, by móc skierować penitenta na właściwą drogę, umocnić, pokrzepić w walce z pokusami i otaczającym go złem. To jedna z piękniejszych posług w naszym kapłańskim życiu. Wszystkim spowiednikom mówię serdeczne „Bóg zapłać".

Adwent to czas szczególny – przygotowanie na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa w Bożym Narodzeniu, ale także na to ostateczne, na końcu czasów. Trzeba nam się przygotować – nie tylko materialnie, bo o to jeszcze jakoś dbamy, ale także duchowo. Trzeba zrobić w swoim sercu miejsce, uprzątnąć je, wygarnąć grzechy tak, aby mógł w nim zamieszkać Bóg. To Jego ogromne pragnienie i wielka korzyść dla nas.

Sakrament pokuty i pojednania jest okazją, aby właściwie przygotować się na przyjście Chrystusa. Zachęcam wszystkich do skorzystania z tego wspaniałego daru, byśmy to Boże Narodzenie przeżyli bez grzechu, z czystym sercem - bo tam, gdzie mieszka Pan Bóg, tam t radość, pokój i wytchnienie. Tego wszystkiego życzę wszystkim diecezjanom, nie tylko na Święta, ale także na cały Nowy Rok".

To już kolejny raz, kiedy Ksiądz Biskup spowiadał w stałym konfesjonale – zasiada tam zawsze przed Świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. „To podkreśla doniosłość tego miejsca, to wyraz uznania dla nas i naszej codziennej pracy" – komentuje ks. Paweł Nowak, diecezjalny penitencjarz i opiekun stałego konfesjonału. „To także świadectwo i zachęta do spowiedzi dla penitentów" – dodaje.

Z posługi kapłana można skorzystać od poniedziałku do piątku od 8.30 do 12.30 oraz od 15.00 do 18.00. W czwartki dyżur wydłużony jest do 21, zaś w I piątek miesiąca, a także w bezpośredniej bliskości Świąt nie ma popołudniowej przerwy. Spowiedź prowadzona jest także w językach obcych – angielskim, włoskim, francuskim i niemieckim.

W konfesjonale, od jego powstania w 2009 roku, spowiadało już przeszło 120 księży. Obecnie stałe dyżury sprawuje około 30 z nich. Wielu wiernych pyta o konkretnych księży, przywiązuje się do tego miejsca. „Wyraźnie wykształca się styl stałego spowiednika, choć często pojawiają się także osoby, które dawno nie były u spowiedzi lub ze względu na materię grzechu zostali odesłani przez spowiednika w parafii" – tłumaczy ks. Nowak.

„Jest jeszcze jedna grupa osób, którym konfesjonał pomaga. To... księża, którzy nie raz powtarzali, że lubią tu spowiadać i spełniają się w tej posłudze. Czują się potrzebni i zaangażowani. To budujące świadectwo, kiedy słyszy się, że dojrzewają tu w kapłaństwie" – dodaje penitencjarz wyrażając wdzięczność wszystkim kapłanom, a zwłaszcza włączającym się w posługę zakonnikom – sercanom i franciszkanom, którzy spowiadają co tydzień oraz pełniącym comiesięczny dyżur salezjanom.

Warto wspomnieć, że poza możliwością spowiedzi to miejsce oferuje też punkt wsparcia duchowego. W minionym roku skorzystało z niego około 30 osób, niektóre wielokrotnie. Można tu uzyskać poradę, jest możliwość pogłębionej rozmowy czy kierownictwa duchowego. Aby skorzystać z tej formy pomocy wystarczy zwrócić się do penitencjarza i umówić na spotkanie.

Wśród planów na przyszłość penitencjarz wymienia także zorganizowanie w okresie przedświątecznym Wielkim Poście dnia spowiedzi dla osób niepełnosprawnych, niedosłyszących czy innych, potrzebujących przy korzystaniu z sakramentu pojednania specjalnej pomocy ze względu na stan zdrowia.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.