Św. Antoni uczczony w Gołonogu

Data dodania: 2014.06.13

Wierni z całego Zagłębia szczelnie wypełniający sanktuarium św. Antoniego na Górce Gołonoskiej w Dąbrowie Górniczej uczcili 13 czerwca patrona tego niezwykłego miejsca. Sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Wyjątkową oprawę Eucharystii nadał występ zespołu Gołowianie.

W homilii przypomniał on postać św. patrona i czasy w których żył zaznaczając, że wbrew określeniu "wieki ciemne" wydały one wielu wspaniałych myślicieli – filozofów i teologów oraz artystów oraz przyczyniły się do rozwoju miast. Wśród wybitnych mężów tej epoki szczególne miejsce zajmuje żyjący w XIII wieku św. Antoni Padewski. "Mimo, iż upłynęły wieki on dalej jest dla nas wzorem i przykładem dobrego, porządnego i szlachetnego życia" – mówił Ksiądz Biskup wskazując, że święty troszczył się o każdego człowieka – zarówno o jego sprawy duchowe i spotkanie z Bogiem, jak i zabezpieczenie materialne, korzystając z darów, których w obfitości udzielał mu Bóg.

"On potrafił kruszyć lody i sprawić, by światło Boże docierało do tego, którego napotkał" – podkreślał Biskup. Zwracał uwagę, że te dzieła nie były tylko zasługą jego mądrości i talentów oratorskich czy organizacyjnych, ale przede wszystkim kierując się słowami Jezusa, że ogromną rolę w walce ze złem przypisywać należy postom i modlitwom.

Homilię zakończył wierszem "Św. Antoni" Jana Lechonia:

Ty masz wysoko oczy,
Tam, gdzie śpiewa skowronek,
Więc widzisz, gdzie się toczy
Zagubiony pierścionek.

A że trzymasz na ręku
Maleńkiego Chrystusa
Dojrzysz, kto kona w lęku
I skąd czyha pokusa.

Twój brunatny samodział
Widzę: idziesz po niebie.
Popatrz, gdziem się zapodział,
Bo zgubiłem sam siebie.

"Niech się święci chwała Twoja,
Niech się znajdzie zguba moja".

Historia parafii w Gołonogu sięga 1675 roku. W 3 lata później konsekrowany został kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja. Pierwszy ołtarz ku czci św. Antoniego wybudowano w świątyni w 1721 r. Zabytkowy obraz św. Antoniego i ołtarz jemu poświęcony są związane z powtórna konsekracją kościoła w Gołonogu. Tego aktu dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński w 1892 r. Pozostawiając wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny drugim patronem świątyni, w miejsce św. Andrzeja, uczyniono św. Antoniego Padewskiego. Od 15 sierpnia 1951 r., decyzją biskupa częstochowskiego, administrację parafii objęli Ojcowie Franciszkanie. Od 17 lat świątynia nosi tytuł Sanktuarium św. Antoniego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.