Świeccy Franciszkanie spotkali się z Biskupem

Data dodania: 2014.03.01

Świeccy Franciszkanie okręgu sosnowieckiego – mieszkańcy naszej diecezji idący śladami św. Franciszka z Asyżu, zgromadzili się 1 marca w sosnowieckiej parafii pod wezwaniem swojego patrona na wspólnej Eucharystii i tradycyjnym spotkaniu. Eucharystii przewodniczyli Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz Prowincjonał Zakonu z klasztoru w Katowicach-Panewnikach, o. Antonin Brząkalik.

W homilii Ksiądz Biskup zwracał uwagę, że trwanie przy Bogu na modlitwie i dziękczynieniu musi być stałe – niezależne od tego, czy powodzi nam się dobrze czy źle. Przypomniał także znaczenie sakramentu namaszczenia chorych i modlitwy za cierpiących.

Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, nazywanego III zakonem lub tercjarzami, sięga historią roku 1221 i działalności św. Franciszka. Poza mężczyznami, którzy chcieli wstąpić do jego zgromadzenia i kobietami, które przyjmowano do zgromadzenia św. Klary, charyzmatyczny zakonnik gromadził wokół siebie także świeckich żyjących w małżeństwie, którzy w tym stanie chcieli żyć Ewangelią i jego ideałami. To właśnie z myślą o nich zrodziła się i trwa wspólnota "ludzi, którzy żyją w świecie, ale nie na sposób świata, którzy są szlachetnym zaczynem, którzy wychodzą do świata ewangelizując swoim radykalizmem i życiem Ewangelią", jak rolę tercjarzy podsumował ojciec prowincjał. Wskazał także, że tercjarze to nie tylko modlitewne zaplecze działań franciszkańskich zakonników, ale także nieoceniona pomoc w apostolacie na polu parafii przez aktywną działalność i udzielanie się w różnych inicjatywach, także charytatywnych.

Franciszkanie świeccy stawiają sobie za cel dążenie do doskonałości chrześcijańskiej na wzór św. Franciszka, żyjąc w świecie. Oprócz pielęgnowania ducha modlitwy i życia sakramentalnego uczestniczą w rekolekcjach, dniach skupienia, pielgrzymkach, nocach pokutnych i innych formach doskonalenia duchowego. W ich spotkaniach modlitewnych można brać udział niezależnie od członkostwa we wspólnocie – o większości z nich (choćby o trwających od kwietnia do października spotkaniach na wzgórzu św. Doroty w Będzinie-Grodźcu) informujemy na naszej stronie.

Franciszkanie świeccy są otwarci na wszystkich. Każdy katolik – kobieta i mężczyzna, niezależnie od stanu społecznego i wieku może zasilić ich szeregi i znaleźć we wspólnocie własne miejsce. Wystarczy zgłosić się do jednej z parafii, przy których działają wspólnoty.

W naszej diecezji pracują one w 14 parafiach – Świętej Trójcy w Będzinie, św. Andrzeja w Olkuszu, św. Karola Boromeusza w Jaworznie, św. Stanisława w Chruszczobrodzie, św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, Najświętszego Imienia Jezus w Pilicy-Biskupicach, św. Archaniołów oraz MB Bolesnej w Czeladzi a także w 6 parafiach Sosnowca – Nawiedzenia NMP, św. Jana Chrzciciela, św. Jacka, św. Franciszka z Asyżu, MB Fatimskiej oraz Chrystusa Króla. Łącznie zrzeszają one ponad 200 osób.

Szczególny nacisk Reguła kładzie na ewangelizację i apostolat, pełnienie dzieł miłosierdzia, oraz budowanie świata bardziej braterskiego i ewangelicznego. Tak jak św. Franciszek, jego świeccy naśladowcy żyją zgodnie z Regułą w łączności z Kościołem w posłuszeństwie Ojcu Świętemu i całej hierarchii kościelnej praktykując cnoty czystości, ubóstwa i posłuszeństwa w sposób właściwy do swojego stanu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.