Święta Barbara w sosnowieckim Muzeum
W barbórkowe święto wszystkich górników Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak otworzył w sosnowieckim muzeum wystawę poświęconą ich patronce - św. Barbarze. Spotkanie stało się także okazją do złożenia życzeń wszystkim górnikom oraz dzisiejszym solenizantkom.
„Tą wystawą Sosnowiec chce oddać hołd św. Barbarze i prosić, by pozwoliła fedrować jedynej w Zagłębiu kopalni Kazimierz-Juliusz, w podziemiach której znajduje się zresztą poświęcony jej ołtarz" – mówił prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, który w przeszłości sam przez 7 lat pracował jako górnik. Dodał także, że może być okazją do uświadomienia sobie, że ten region powstał ciężką pracą górników.
Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak gratulował pomysłu poświęcania wystawy tej niezwykłej świętej: „Dziękuję, że dzisiaj przypomina się tę postać. Prośmy ją, aby otaczała opieką tych, którzy pracują w ciężkich warunkach. Prośmy, aby każdy górnik miał pracę, która będzie godziwie wynagradzana oraz aby za każdym razem mógł wyjechać na powierzchnię". W odpowiedzi na apel prezydenta Biskup zaznaczył także, że może on liczyć na wsparcie sosnowieckiego Kościoła dla istnienia w Zagłębiu górnictwa.
Otwarcie wystawy uświetnił występ chóru katedralnego „Lutnia" pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka.
Zgromadzone na wystawie wizerunki w malarstwie, grafice i rzeźbie i towarzyszące im atrybuty przypominają historię życia Świętej, której kult rozpoczął się już w średniowieczu. Prezentowane są dzieła twórców profesjonalnych i ludowych.
Jednocześnie wystawa jest okazją do tego aby nawiązać do bogatych niegdyś w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim tradycji górniczych, stąd zaprezentowano także takie eksponaty jak: sztandary górnicze, lampki i kaganki oraz te związane z kulturą i obrzędowością np. kufle, z których górnicy pili piwo świętując barbórkę.
W Pałacu Schoena wystawę można oglądać do 15 lutego. Wstęp - 7 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy. W sobotę wstęp wolny.