Święta Barbaro - módl się za nami!

Data dodania: 2014.12.04

Nasza diecezja to teren z długimi górniczymi tradycjami. I choć dzisiaj w Zagłębiu działają już tylko dwie kopalnie – w Sosnowcu i Jaworznie – ciągle wielu mieszkańców z górniczych rodzin uważa św. Barbarę za swoją patronkę i ma do niej szczególne nabożeństwo.

Z okazji Barbórki Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił dwie Msze św. W przededniu uroczystości Eucharystię sprawowano w czeladzkiej parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie w nieczynnej kopalni ma swoją siedzibę górnicza Spółka Restrukturyzacji. Po odprawionej w kościele Mszy św. udano się pod znajdującą się w zakładzie figurę św. Barbary, gdzie złożono kwiaty i odmówiono litanię do patronki górniczego trudu.

 

4 grudnia Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. w jaworznickiej kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, w szczególny sposób składając ją za górnika miejscowej kopalni, który zginął w maju tego roku.

"Barbórka to radosny dzień, okazja do świętowania. Trudno jednak się cieszyć, gdy czarne chmury wiszą nad polskim górnictwem" – mówił w kazaniu Biskup, przywołując tragiczne wydarzenia w kopalni Mysłowice-Wesoła, protest w sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz i złą kondycję Katowickiego Holdingu Węglowego. Zachęcając do spojrzenia na problemy górnictwa przez pryzmat Ewangelii przypomniał, że wszystkim problemom damy radę tylko wtedy, "gdy nasze ludzkie siły połączymy z mocą pochodząca od samego Boga".

"Niech więc rządzący naszym krajem oraz politycy, którzy przecież pochodzą także z naszego regionu, podejmą trud kompleksowego rozwiązania bolesnych problemów branży górniczej. Doraźne rozwiązania, podejmowane po przykrych, a czasami wręcz tragicznych wydarzeniach, to zbyt mało. Trzeba połączyć wszystkie siły i wziąć pod uwagę także głos górnika pracującego fizycznie pod ziemią" – apelował Ksiądz Biskup dodając, że "dzisiaj dla dobra górnictwa potrzeba natychmiastowego dialogu, do którego obok polityków i ekspertów z różnych dziedzin zasiądą górnicy. Dialog oparty na szczerym poszukiwaniu prawdy, poszanowaniu godności wszystkich jego uczestników oraz ich równych i niezbywalnych praw, który doprowadzi do znalezienia właściwych rozwiązań".

Zwracając się do górników powoływał się na słowa św. Jana Pawła II o podmiotowym traktowaniu wszystkich: "Wasz głos musi być nie tylko słyszalny, ale i brany pod uwagę przez osoby decydujące o losach branży górniczej. Wiem, z jaką troską patrzycie na to, co dzieje się w polskim górnictwie. Przecież od tego czy ono przetrwa, czy będzie się rozwijać, zależy Wasz byt, teraźniejszość i przyszłość Waszych rodzin. Dlatego zanim przystąpicie do rozmów, pamiętajcie, proszę, że dialog to umiejętność mówienia i słuchania. Żeby był owocny, trzeba odrzucić własne subiektywne zapatrywania, skupiając się na uszanowaniu stron i poszukiwaniu prawdy" – podkreślał hierarcha.

Kazanie zakończyły życzenia – "abyście w jak najbezpieczniejszych kopalniach pracowali, za swoją ciężką pracę godziwe pensje dostawali i w błogosławieństwie Bożym u boku swoich kochanych żon i dzieci szczęśliwy żywot wiedli".

 

4 grudnia wieczorem Ksiądz Biskup przewodniczył także sumie odpustowej w sosnowieckiej parafii św. Barbary. Jej mieszkańcy mogą cieszyć się z kolejnego, świeżo ukończonego remontu. W prezbiterium świątyni ułożono nową posadzkę. Już na wiosnę pokryje ona także pozostałą część kościoła. Wymiana wiązała się z montażem ogrzewania podłogowego. Jeśli ktoś dawno nie był w tym kościele zwróci zapewne uwagę także na odnowione w ubiegłym roku sklepienie, a także witraże, drzwi do zakrystii i na chór. Odnowione zostaną także polichromie zdobiące ściany kościoła.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.