Too young to drink

Data dodania: 2014.10.10

Sosnowiec włączył się w międzynarodową akcję "Too Young To Drink" (Zbyt młody by pić). Jej celem jest podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu w czasie ciąży. Błąd ten popełnia nawet 33% Polek. Tymczasem lekarze alarmują, że nawet napoje niskoprocentowe, takie jak piwo czy wino, mogą prowadzić do nieodwracalnych zaburzeń rozwoju dziecka.

FASD to termin określający poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych. Zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń występujących u dzieci narażonych na działanie alkoholu w okresie prenatalnym dotyczy od 2 do 4 % Europejczyków. Spustoszenie, jakie wywołać może przenikający do krwioobiegu dziecka alkohol pity przez matkę, jest olbrzymie i obejmuje nie tylko zaburzenia wzrostu, deformacje wyglądu, ale także wady serca, kości, nerek, wzroku czy słuchu. Powoduje także trudności w uczeniu się, opóźnienia rozwojowe, problemy psychiczne i zaburzenia koordynacji ruchowej. Picie alkoholu w ciąży może być przyczyną poronienia bądź przedwczesnego porodu. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat ok. 800 dzieci z Sosnowca, trafiło do Ośrodka Fundacji Fastryga pomagającego dzieciom, u których podejrzewane są schorzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez matki w okresie ciąży.

Stąd tak ważna jest profilaktyka i uświadomienie sobie, że choć FASD jest nieuleczalne można mu w 100% zapobiegać trwając przez całą ciążę w abstynencji.

W ramach programu na ulicach Sosnowca pojawiły się niezwykle sugestywne plakaty mające zwrócić uwagę na zagrożenie. Zawisły one także w szkołach, gdzie dodatkowo ich wymowę wspomagają prowadzone przez przeszkolonych pedagogów i psychologów zajęcia uświadamiające młodym dziewczynom i ich przyszłym partnerom konsekwencje spożywania alkoholu w czasie ciąży. Zainteresowanie akcją okazał także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który spotkał się z jej liderem w Sosnowcu, Andrzejem Wojciechowskim z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że problem picia przez matki alkoholu poruszył w liście na tegoroczny sierpniowy miesiąc abstynencji bp Tadeusz Bronakowski. W apelu zatytułowanym "Kochająca matka zawsze trzeźwa" czytamy m.in. "Przejawem kobiecego geniuszu jest wielka wrażliwość i gotowość do chronienia dziecka przed wszelkimi zagrożeniami. Matki przez swą obecność, miłość i czułość chronią najmniejsze dzieci przed światem zewnętrznym oraz przed wewnętrznymi niepokojami. One budują poczucie bezpieczeństwa, otwartość na wiarę, nadzieję i miłość". "Gdyby nienarodzone dzieci mogły mówić, to prosiłyby, wręcz wołałyby z wielką mocą: Mamo, nigdy nie pij za moje zdrowie!" – pisał bp Bronakowski.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.