Tu matki znajdą pomoc - Caritas otworzyła dom

Data dodania: 2015.03.25

25 marca, w Dzień Świętości Życia, Caritas Diecezji Sosnowieckiej otwarła nową placówkę, mającą wspomóc obronę życia poczętych oraz małych dzieci – Diecezjalny Dom Matki i Dziecka. Podczas uroczystości Dom poświęcił Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, który wcześniej wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem odprawił Mszę św. w pobliskim kościele Chrystusa Króla.

"W Dniu Świętości Życia w sposób szczególny spoglądamy nie tylko na swoje życie, które jest wielkim darem Stwórcy. Nadarza się też sposobność by pomyśleć o życiu tych najbardziej bezbronnych, poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi zagłada, czy też o życiu i wychowaniu tych, którym pierwsze lata życia z różnych przyczyn nie zapowiadają się kolorowo i beztrosko, a ich matki pozostawione same sobie czują się w dzisiejszym świecie po prostu bezradne!" – mówił w słowie wstępu dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Tomasz Folga. Uroczystość rozpoczęła się od dwóch wykładów: "Jan Paweł II i Joanna Beretta Molla jako obrońcy życia XX wieku" dr Krystyny Zając oraz prezentacji działalności Caritas w Polsce w obszarze ochrony życia, której dokonał wicedyrektor Caritas Polska, o. Hubert A. Matusiewicz.

W czasie Eucharystii abp Mieczysław Mokrzycki porównywał nową placówkę do domu Maryi w Nazarecie: "To też jest dom życia! Tutaj też znajdą swoje miejsce odważne matki, które wbrew opinii bliskich postanowiły dać szansę życiu. Dom, który poświęcimy, będzie błogosławiony nie tylko przez naszą modlitwę i pokropienie, ale przez obecność kobiet w stanie błogosławionym" – zwracał uwagę hierarcha.

Przywołując słowa Jezusa "wszystko, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili" Ksiądz Arcybiskup wyjaśniał, że definiują one czym jest Caritas: "Jeśli ktoś myśli, że tylko szyld, to jest w błędzie! Caritas to wychodzenie naprzeciw osobie ludzkiej potrzebującej pomocy i konkretne działanie, będące odczuwalną pomocą. Ten Dom jest takim miejscem, a my nie możemy pozwolić, aby kiedykolwiek zatracił prawdziwe oblicze miłości uczynkowej. Gdyby się tak stało zaprzeczylibyśmy postawie życia chrześcijańskiego, człowieczeństwu, Ewangelii oraz odwrócilibyśmy się od Boga, który jest miłością, stając w sprzeczności z postawą życia św. Joanny Beretty Molli".

Metropolita lwowski przypomniał też nauczanie św. Jana Pawła II dotyczące budowania cywilizacji życia

Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej znajduje się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej w Sosnowcu – między kościołem Chrystusa Króla, a znanym w całym województwie szpitalem pediatrycznym. Na powierzchni 632,5 m2, w 9 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, schronienie znajdzie do 12 matek z dziećmi. Ponadto w Domu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, z której będą korzystać kobiety, jadalnia, pralnia z suszarnią i świetlica dla dzieci. Budowa Domu trwała od kwietnia 2013 r. do stycznia 2015 r. i dofinansowana była z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego, Caritas Polska, darowizn osób prywatnych, zbiórek publicznych oraz przy ogromnym wsparciu Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Powstanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest odpowiedzią na potrzeby kobiet w ciąży i matek z dziećmi do 12. roku życia, które znalazły się w trudnej sytuacji. Dom będzie udzielał wsparcia zapewniając schronienie, odbudowując poczucie bezpieczeństwa oraz pomagając w przywróceniu równowagi funkcjonowania w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Dom Matki i Dziecka zapewni wsparcie w zakresie zdobywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w atmosferze zrozumienia. Do Domu będą przyjmowane zarówno matki samotnie wychowujące dzieci, jak i kobiety w okresie okołoporodowym, których dotychczasowe miejsce zamieszkania przestało być dla nich bezpieczne. Każda kobieta, która znajdzie w Domu swoje miejsce zamieszkania zostanie objęta indywidualnym planem usamodzielnienia w celu odbudowy sytuacji bytowo-materialnej oraz prawnej swojej i swoich dzieci, a także wspierania w wejściu na rynek pracy. W Domu wsparcia udzielać będą pedagog, pracownik socjalny oraz specjaliści pracy z rodziną. Kobiety zostaną objęte również położniczą opieką zdrowotną. W miarę potrzeb mieszkanki otrzymają możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych oraz z opieki duszpasterskiej. Na terenie Domu prowadzone będą zajęcia zwiększające umiejętności codziennego funkcjonowania w warunkach pełnej samodzielności i autonomii, w tym zajęcia z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, zdrowego stylu życia, konstruktywnego załatwiania spraw urzędowych oraz dojrzałego budowania relacji z dzieckiem.

Pierwsze kobiety znajdą tam pomoc zaraz po Świętach Wielkanocnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.