Ustalenia po wizycie konserwatora zabytków w Katedrze
Trwają przygotowania do odbudowy spalonego dachu nad sosnowiecką Katedrą. W piątek przed południem na placu katedralnym zgromadzili się przedstawiciele i eksperci Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawiciele Władz Miasta. Obecny był także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Dach zabytkowej Katedry spłonął doszczętnie w nocy z 28 na 29 października.
Decyzje konserwatorskie
Po obejrzeniu wnętrza Katedry oraz (dzięki strażackiej zwyżce) ocenieniu stanu pozostałych elementów spalonej konstrukcji eksperci powołani przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podjęli decyzję dotyczącą zabezpieczenia świątyni. Dokładny projekt będzie gotowy już w poniedziałek i wtedy będzie można przystąpić do ustawiania rusztowań i montażu belek i desek wzmacniających, zdolnych utrzymać specjalną folię mającą chronić katedrę przed jesiennymi deszczami i nadchodzącą zimą.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu odbudowy dachu i szczegółowego kosztorysu.
"Mamy nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia gotowy będzie nowy dach. Póki co ruszamy z pracami zabezpieczającymi i nowym deskowaniem nad prezbiterium. Wykorzystana folia pozostanie pod nowym poszyciem jako warstwa izolacyjna. Nie zdecydowaliśmy czy dach obłożony będzie jak dotychczas dachówką czy też blachą miedzianą" – tłumaczy proboszcz Katedry ks. Jan Gaik.
Dodaje, że w bardzo dobrym stanie jest posadzka zarysowana jedynie przez spadające żyrandole. Nienaruszone są ołtarz główny, nowa mensa ołtarzowa i ambonka. Prawdopodobnie wymiana czeka jednak miedziane poszycia dachu nad nawami bocznymi, podziurawione przez spadające dachówki. Nadal trudno ocenić ostatecznie wielkość zniszczeń malowideł Tetmajera, bo woda ciągle jest w ścianach i dlatego eksperci są ostrożni w formułowaniu ostatecznych ocen.
FOTO: jc / ks. Przemysław Szot
Wyrazy wsparcia
Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak po raz kolejny wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pospieszyli z pomocą. Szczególnie wzruszyły go gesty braterskiej solidarności innych biskupów: arcybiskupów: Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego i Wiktora Skorca, metropolity katowickiego oraz bp. Henryka Tomasika, biskupa radomskiego i bp. Romana Pindla, biskupa bielsko-żywieckiego, którzy już przyszli z konkretną pomocą materialną młodej diecezji sosnowieckiej. Ordynariusz sosnowiecki jest także niezmiernie wdzięczny za apel Prezydium Episkopatu Polski: abp. Stanisławowi Gądeckiemu, abp. Markowi Jędraszewskiemu oraz bp. Arturowi Mizińskiemu, którzy zaapelowali do biskupów diecezjalnych o wsparcie w dziele odbudowy dachu sosnowieckiej katedry i restauracji jej wnętrza.
W kościołach diecezji sosnowieckiej zbiórka na tacę na rzecz Katedry przeprowadzona będzie 9 listopada. 16 listopada odbędzie się także koncert na rzecz odbudowy tej perły Zagłębia.
Jednocześnie diecezja informuje, że nie prowadzi zbiórki publicznej i nie upoważniła do tego żadnych instytucji i osób prywatnych. Przestrzegamy przed oszustami próbującymi wykorzystać tę nieszczęśliwą sytuację.
Jak zaznacza proboszcz sosnowieckiej Katedry na konto parafii cały czas wpływają także wpłaty od osób indywidualnych z całego kraju opatrzone często dodatkowo wyrazami wsparcia i solidarności. Pieniądze wyłoży też miasto (300 tys. zł) i samorząd wojewódzki (100 tys. zł.). Trwają prace nad pozyskaniem środków ministerialnych i konserwatorskich.
Ikony ze spalonych krokwi
Oryginalną formę wsparcia przygotowali także bezdomni z jaworznickiej wspólnoty Betlejem. Teraz jako wolontariusze pomagają uprzątnąć plac katedralny z potłuczonych dachówek oraz usuniętych przez strażaków zwęglonych krokwi, elementów drewnianej konstrukcji i stopionych miedzianych okuć. Nie trafiają one jednak na śmietnik. – "Chcemy przygotować z naszymi podopiecznymi ikony z tego spalonego drewna. Mamy nadzieję, że 100 czy 200 sztuk już wkrótce uda się przekazać proboszczowi katedry jako cegiełki na remont. Na części z nich znajdzie się kontur Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonany z rozmłotkowanych miedzianych okuć z dachu" – tłumaczy ks. Mirosław Tosza, opiekun wspólnoty. Przygotowana zostanie także duża ikona z twarzą Chrystusa (wg wzoru z ikony Rublowa) z elementami mozaiki z połamanych dachówek, mająca obok wygiętego krzyża z zawalonej wieżyczki przypominać o tym strasznym dniu.
Wspólnota nie pozwoli się zmarnować także potłuczonym dachówkom, które posłużą w wystroju domu przygotowywanym w stylu Hundertwassera.
Przypominamy numer konta na które można dokonywać wpłat:
Parafia Wniebowzięcia NMP
Ul. Kościelna 1
41-200 Sosnowiec
numer konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975