V Zagłębiowski Międzynarodowy Festiwal Organowy za nami
Po pięciu tygodniach artystycznych zmagań dobiegła końca piąta edycja Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Organizacja pięciu koncertów na skromny jubileusz pięciolecia festiwalu okazała się strzałem w dziesiątkę. Na wszystkich słuchaczy i melomanów muzyki poważnej, a zwłaszcza organowej, czekało wiele niespodzianek, m. in. ciekawa publikacja, przedstawiająca historię i dokonania poprzednich edycji, czy też transmisja ukazująca bezpośrednio pracę organisty.
Muzyka nie ma barier i granic – z tego założenia wyszli Roman Hyla, Mateusz Białas i Michał Fiuk – organizatorzy ZMFO zapraszając wielu artystów z rozmaitych zakątków Europy. I tak oto do najpiękniejszych świątyń diecezji sosnowieckiej zawitali: Lidia Książkiewicz (Francja, Laon), która wykonała cudowny recital w sosnowieckiej katedrze, Jesus Sampedro (Hiszpania, Malaga), który zagrał w olkuskiej bazylice św. Andrzeja Ap. na najstarszym instrumencie w Polsce. Kolejno na mapie festiwalowych koncertów pojawił się Będzin, gdzie w prastarej świątyni pod wezwaniem Świętej Trójcy popis swoich umiejętności w grze na akordeonach zaprezentowali ukraińscy przyjaciele występujący jako Trio Harmonia. Następnie powróciwszy do województwa małopolskiego, a dokładniej do Gminy Bolesław, festiwalowa publiczność miała okazję wysłuchać programu muzyki dawnej, przygotowanego przez zespół "Chiaroscuro" z Litwy. Jak w poprzednich edycjach wielki finał odbył się w zagłębiowskiej kanie, a mianowicie Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie swój talent oraz wieloletnie doświadczenie zaprezentowali wykładowcy, profesorowie z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pryz organach zasiadł Rektor tejże uczelni prof. Władysław Szymański, a zaśpiewał dr hab. prof. AM w Katowicach ks. Paweł Sobierajski - tenor.
Słowa podziękowania należą się wszystkim sponsorom, którzy włączyli się i wsparli organizację koncertów w poszczególnych miastach, gminach na terenie województw śląskiego oraz małopolskiego.
Licznie gromadząca się festiwalowa publiczność w świątyniach diecezji sosnowieckiej oraz widoczna radość wśród słuchaczy z przygotowanych programów, jest absolutnym motorem napędowym dla organizatorów do dalszego działania i kolejnej edycji. Pomysły już są ale co usłyszymy za rok, czas pokaże!
Michał Fiuk
Rzecznik Prasowy ZMFO