W całej diecezji zaiskrzyło
Przedstawiciele wszystkich parafii diecezji podczas Dnia Młodych odebrali "Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia", odpaloną od łagiewnickiego ognia. Teraz jej światło będzie płonęło w parafiach, by w Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozbłysnąć w naszych domach.
"Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść "iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście". Trzeba tę iskrę Bożej miłości rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście" – mówił bł. Jan Paweł II konsekrując łagiewnickie sanktuarium.
To właśnie stamtąd symboliczna iskra została przywieziona dwa tygodnie temu przez stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ma stanowić znak przygotowujący duchowo do kanonizacji i przypominać o orędziu Bożego Miłosierdzia. "Płomień tej świecy jest symbolem ognia wiary i miłości, który tak bardzo chcielibyśmy ażeby płonął coraz bardziej w nas i w naszych rodzinach oraz każdego dnia rozpalał w nas miłość ku Bogu i bliźnim. Niech ten lampion będzie również znakiem naszego oczekiwania i przygotowania na bliską już kanonizację wielkiego przyjaciela i przewodnika młodzieży bł. Jana Pawła II" – mówił ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego sosnowieckiej Kurii.
Spotkanie rozpoczęło się modlitewnym czuwaniem, któremu przewodniczył zespół Pielgrzym. O 11 rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. W homilii mówił on o postępującej dechrystianizacji. "Coraz więcej osób przestaje wierzyć, nie żyje wedle zasad wiary, nie uczęszcza do kościoła, nie przystępuje do sakramentów. Otoczeni jesteśmy wielką obojętnością religijną" – diagnozował wskazując, że świat dzisiejszy rządzi się prawami relatywizmu, utylitaryzmu, subiektywizmu i hedonizmu.
"Wśród idei tego świata brak nam idei miłosierdzia. Ona nie pasuje do współczesnej mentalności" – zwracał uwagę Biskup cytując słowa bł. Jana Pawła II, mówiącego, że miłosierdzie przyniesie światu pokój i szczęście. "Nie ma przyszłości ludzkości bez miłosierdzia!" – podkreślał. Przykładem, który hierarcha postawił młodym ludziom jako wzór był św. Józef – młody człowiek snujący plany, któremu życie wywraca się nagle do góry nogami – małżonka jest w ciąży, a on nie jest ojcem. Postanowił wtedy nie kierować się prawem, które nakazywało ukamienowanie Maryi, ale oddalić ją chcąc jej dobra. "Ten przykład powinien zachęcić nas, abyśmy również stanęli ponad sprawiedliwością i byli miłosierni" – zakończył biskup.
Wśród setek młodych ludzi zgromadzonych w Katedrze były także zebrane pod swoimi sztandarami reprezentacje szkół im. bł. Jana Pawła II, których w diecezji działa 14.