W imię Ojca... na Naftowej
W środę 26 lutego, w obecności Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, zainaugurowano II cykl katechez ewangelizacyjnych w parafii Najświętszego Zbawiciela na ul. Naftowej w Sosnowcu. Tym razem poświęcony jest on Trójcy Świętej.
Co trzeba zrobić, żeby szczelnie wypełnić świątynię ludźmi, chcącymi słuchać o Bogu? Mówić o Nim! Tyle wystarczy, jeśli robi się to w sposób mądry i przemyślany. Mówić o Nim słowami, którymi On sam siebie określa na kartach Pisma Świętego. Dzielić się nie tyle teoretyczną wiedzą i teologiczną elokwencją, ale przede wszystkim swoim realnym doświadczeniem Bożej obecności. A ponieważ człowiek odbiera świat wszystkimi zmysłami dodatkową pomocą stają się projekcje przybliżające najważniejsze prawdy i wspólna modlitwa śpiewem, a także konspekty które można zabrać do domu by lepiej pochylić się nad usłyszanymi prawdami.
To wszystko sprawiło, że na pierwsze spotkanie przybyło ponad 250 osób – w znacznej części uczestników poprzedniego cyklu także spoza parafii Najświętszego Zbawiciela. "Nie jesteś tu przypadkiem! Bóg chciał, żebyś tu był" – mówił organizator spotkań, ks. Mirosław Jadłosz. I ciężko nie wierzyć w te słowa widząc poruszenie i głębokie skupienie na wielu twarzach – także ludzi, którzy na niejednych rekolekcjach i konferencjach nasłuchali się już wiele o Bogu.
Czy powiedziano coś nowego i niezwykłego? Bynajmniej! Cała konferencja ks. Mirosława, przeplatana wspólnym śpiewem, poświęcona była faktowi, że jesteśmy przez Boga kochani od chwili poczęcia, że na Jego miłość nie musimy sobie zapracowywać, że nie zmniejsza się ona jeśli oddalamy się od Niego postępując źle, że jesteśmy jak niemowlęta, o które On osobiście się troszczy. Wiemy o tym doskonale i ciężko te prawdy nazwać odkrywczymi. A jednak wciąż za mało w nie wierzymy, wciąż blokujemy się na ich przyjęcie i ucieleśnienie w naszym życiu, które przemieniłoby relację nie tylko z Bogiem, ale i innymi ludźmi i samym sobą. Ojcostwo (i macierzyństwo!) Boga to dla nas wciąż tajemnica, w odkrywaniu której pomóc mają te spotkania. I świetnie spełniają swoją rolę, co widać po ilości osób i ich reakcjach!
Niezwykłą wymowę miało także świadectwo jednego z uczestników, Michała, który podzielił się historią swojego nawrócenia i zmagania z alkoholizmem ojca i zranieniami, które nie pozwalały odkryć kim naprawdę jest Bóg.
Kolejna konferencja, w środę popielcową 5 marca, będzie poświęcona właśnie fałszywym obrazom Boga, jaki wielu z nas nosi w sobie. To Bóg, który wywołuje lęk, chęć ucieczki i schowania się. Właśnie taka wizja blokuje nas przed przyjęciem Jego miłości i zakochaniu się w Nim, zdania się całkowicie na Tego, który jest wszystkim, czego nam potrzeba. Modlitewne spotkanie i konferencja mają przyczynić się do odkłamania tego obrazu.
Kolejne spotkania (w kolejne środy marca i kwietnia) będą poświęcone pozostałym dwóm Osobom Boskim – Jezusowi Chrystusowi oraz Duchowi Świętemu. Początek spotkań o g. 20.
Na rozpoczęcie spotkania Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił ikonę, będącą symbolem Diecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji. Otrzymał także plakietkę organizatora, która podkreśla jego zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji w diecezji. W krótkim słowie wprowadzającym zwrócił uwagę na sens spotkań, którym jest "uszczęśliwianie ludzi przez głoszenie Pana naszego Jezusa Chrystusa". "Sprawa nie jest nasza, ale Boża! Z nieba wysokiego Pan Bóg będzie błogosławił tym, którzy się angażują w to dzieło nowej ewangelizacji. I przyjdzie z pociechą, kiedy będzie ciężko – kiedy człowiek na ulicy i w swoim środowisku mówiąc o Jezusie usłyszy przykre, raniące go słowa. Już teraz mówię wam – nie zrażajcie się trudnościami!" – apelował Biskup.
Szczegóły dotyczące działań Diecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji można znaleźć są na stronie www.przyjacielejezusa.org