W Rodzinie Szkół JP2
"Rodzina to instytucja bosko-ludzka mająca służyć wzajemnemu wspieraniu się. I tak w tej szczególnej rodzinie się dzieje – dla dobra ucznia. Święty patron pomaga wzrastać w społeczeństwie, bowiem człowiek, zwłaszcza młody, potrzebuje wzorów i przykładów, które pociągają, ale i zawstydzają" – mówił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak do dyrektorów i nauczycieli Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Spotkanie z udziałem Pasterza naszej diecezji oraz dyrektora Wydziału Katechetycznego, ks. Michała Bordy, odbyło się 17 września.
Rodzinne, cykliczne spotkanie przy kawie i ciastku to okazja do wzajemnej wymiany doświadczeń i poinformowaniu o inicjatywach organizowanych przez poszczególne placówki. A jest ich niemało. Przykładem może być chociażby coroczny konkurs krasomówczy w Sławkowie (tegoroczna edycja odbędzie się 15 czerwca). Sporo papieskich inicjatyw organizuje także Specjalny Ośrodek w Jaworznie, który już zaprasza na kolejny ogólnopolski konkurs plastyczny (tym razem prace wykonywane będą w technice monotypii), a także 9. papieski rajd pieszy (11 października) oraz regaty kajakowe na Sosinie (1 czerwca). Szkoły organizowały także uroczystości z okazji kanonizacji – na koncerty w Sławkowie i Siewierzu przybyło ok. 450 osób. Dużą publiczność zgromadziła także konferencja o związkach Karola Wojtyły z Jaworznem. Najważniejsza jest jednak stała praca nad formacją młodego pokolenia, któremu przybliżana jest postać wielkiego i świętego Polaka.
Zwracając się do przedstawicieli szkół Ksiądz Biskup prosił o zaangażowanie w zorganizowanie w diecezji Światowych Dni Młodzieży, podczas których w czasie tzw. Tygodnia Misyjnego musimy ugościć kilka tysięcy osób z całego świata. Prosił także, aby w kontekście obecnej sytuacji w szczególny sposób przybliżać młodym ludziom Jana Pawła II jako zakochanego w Ojczyźnie patriotę , by w ten sposób "uwrażliwić młodego człowieka na miłość do Ojczyzny – do ziemi i do człowieka". Wskazywał także na powrót do patriotycznych pieśni i poezji, tak bliskich sercu Karola Wojtyły.
Za stałe zaangażowanie i pomoc w inicjatywy diecezjalne, a szczególnie za obecność w Katedrze ze sztandarami podczas przekazywania Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia, dziękował ks. Michał Borda.
W naszej diecezji mamy 15 placówek noszących imię św. Jana Pawła II. Szkołą, która najdłużej ma papieski patronat jest SP nr 1 w Sułoszowej (od 21 lat). Najkrócej w diecezjalnej rodzinie szkół znajduje się SP nr 8 w Będzinie. W Kluczach aż dwie placówki posiadają taki patronat – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Poza nimi w diecezji papieża-Polaka jako patrona mają szkoły podstawowe w Trzyciążu, Braciejówce i Zendku, Gimnazjum w Przegini oraz nr 9 w Sosnowcu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaworznie oraz Zespoły Szkół w Siewierzu, Sławkowie, Jaworznie (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3) i Dąbrowie Górniczej (Zespół Szkół Specjalnych nr 5), a także Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie.
Na całym świecie takich placówek oświatowych jest blisko 1,5 tys. To, że nie są one rozproszone, ale połączone w ogólnopolską Rodzinę, to zasługa m.in. byłego dyrektora Szkoły Podstawowej w Sułoszowej, Tadeusza Łuszczaka. To właśnie w tej szkole odbyło się jedno z pierwszych spotkań Ogólnopolskiej Rodziny. To także pan Łuszczak jest pomysłodawcą nazwania grupy szkół "Rodziną". Od tamtej pory stale rozrastająca się Rodzina regularnie pielgrzymuje na Jasną Górę i do Wadowic, a przedstawiciele szkół odwiedzają się wzajemnie. Organizowane były także spotkania uczniów z papieżami – tak Janem Pawłem II, jak i Benedyktem XVI.