"Wiara i patriotyzm idą w parze" - poświęcenie pomnika przy Katedrze
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę diecezja sosnowiecka oddaje hołd funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu. To w ich intencji Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak sprawował 18 listopada w sosnowieckiej Katedrze Mszę św., po której poświęcił ustawiony na placu katedralnym pomnik, upamiętniający przedstawicieli tych grup społecznych. W ceremonii udział wzięli Komendant Głównej Policji i Komendanci Wojewódzcy, służby mundurowe, władze państwowe z wiceministrem sprawiedliwości i lokalnymi parlamentarzystami, Prokurator Krajowy oraz władze samorządowe. "Wiara i patriotyzm idą w parze. Każdy, kto walczy z wiarą, godzi w Polskę" – mówił podkreślał Biskup w homilii.
"Chcemy, by pamięć o bohaterskich dokonaniach tych osób i ich udziale w procesie odzyskiwania niepodległości i odbudowy państwa polskiego trwale wpisała się w naszą tradycję. Nie możemy przecież pozwolić, by pamięć o nich zaginęła. Człowiek na drodze swego życia potrzebuje wzorców. Dobry przykład nie tylko daje do myślenia, ale również pociąga. Dlatego dzisiaj niejako stawiamy tych naszych bohaterów przed nasze oczy i oczy pokoleń, które po nas przyjdą" – mówił Biskup zauważając, że choć często mówi się o bohaterstwie żołnierzy, wkład policjantów, strażaków, pograniczników, celników, czy urzędników centralnych i samorządowych w odrodzenie się i budowanie Polski jest pomijany. Mówiąc o nowym pomniku zaznaczył, że chce by był on "znakiem wołającym o modlitwę za tych, dla których niepodległa Polska była największym skarbem".
"Modlitwa jest bowiem wyrazem naszej wdzięczności za dobro, jakie od nich otrzymaliśmy, a za które chcemy im się teraz odpłacić, i jest przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem pomocy zmarłym" – podkreślał hierarcha.
"Miłość do Ojczyzny to powinność wynikająca z IV przykazania Dekalogu, które brzmi: Czcij ojca swego i matkę swoją. Z zachowania Bożych przykazań, a więc także z tego, co zrobiliśmy dla naszej Ojczyzny, będzie nas rozliczał sam Stwórca, bowiem dziedzictwo, któremu na imię Polska, zostało wypracowane w trudzie przez naszych rodziców, dziadów i pradziadów i ofiarowane nam niczym ojcowizna. W naszych rękach znajduje się więc wielki skarb, okupiony krwią i blizną milionów Polaków, bez którego – jak uczy nas historia naszego narodu – Polakom nigdy nie będzie się dobrze, szczęśliwie i godnie żyło. Na każdym z nas ciąży więc wielka odpowiedzialność za losy Ojczyzny, z realizacji której będziemy rozliczani na Sądzie Ostatecznym. Zastanówmy się zatem, co powinniśmy czynić, aby służba i ofiara naszych bohaterskich przodków nie została zaprzepaszczona. Na pewno musimy dbać o to, by ocalić i zachować narodową tradycję i pamięć, które kształtują naszą tożsamość" – apelował Biskup. Przypomniał też, że Zagłębie znajduje się w czołówce ziem polskich zaangażowanych w polski czyn zbrojny prowadzący do niepodległości.
"Niestety tradycyjny polski indywidualizm i prywata nadal określa stan wielu umysłów. Bo czy współczesną formą tego naszego, jakże szkodliwego indywidualizmu i prywaty nie są na przykład ryzykowne instytucje udające banki, zakładane tylko po to, by ktoś mógł łatwo i szybko się wzbogacić, okradając innych? A cóż powiedzieć o wielu innych aferach? Ileż to pieniędzy, zamiast trafić na wyznaczony cel, trafiło do kieszeni przestępców. Są to kwoty wręcz niewyobrażalne. Ileż można by było za nie wybudować dróg, ileż leków zrefundować, ileż podwyżek i nagród przyznać chociażby pełniącym z poświęceniem swą służbę policjantom czy innym funkcjonariuszom służb mundurowych itd. Dlatego żebyśmy byli w stanie dobrze troszczyć się o nasz skarb, któremu na imię Polska, musimy zacząć od siebie, bo wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Trzeba nieustannie o nie dbać" – ubolewał Biskup apelując o nieustanną modlitwę za Ojczyznę.
Pomysł wybudowania monumentalnego pomnika wg projektu prof. Czesława Dźwigaja powstał w środowiskach policyjnym i kościelnym. Poświęcenie 12-metrowego obelisku zwieńczonego orłem w koronie odbyło się po Mszy św. Przy pomniku odśpiewano hymn, odbył się też apel poległych. Na zakończenie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Dziś wierni przybyli do sosnowieckiej Katedry mogli także podziwiać nowe drzwi boczne, upamiętniające 100-lecie polskiej niepodległości, których autorem także jest prof. Czesław Dźwigaj. To już drugie - po drzwiach głównych - ale jak zapowiada proboszcz nie ostatnie nowe drzwi jego autorstwa w bazylice katedralnej.