"Wielkie Osobowości Kościoła" - konkurs o św. Dominiku
Organizatorzy konkursu "Wielkie Osobowości Kościoła" kolejny raz skłonili młodzież do konfrontacji ze średniowiecznym świętym – tym razem św. Dominikiem Guzmánem, założycielem Zakonu Kaznodziejskiego. Jak się okazało w niemal 800 lat od śmierci jego przesłanie nie traci na aktualności także dla młodego pokolenia.
VII edycja diecezjalnego konkursu odbyła się 18 marca w Zespole Szkół Zawodowych "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Do sprawdzenia swojej wiedzy w teście przygotowanym przez o. Marka Miławickiego OP z Wrocławia przystąpiło blisko 40 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siemoni, Olkusza, Sosnowca, Czeladzi i Wojkowic.
W uroczystej inauguracji udział wziął Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Życząc młodym powodzenia przypomniał, że choć średniowiecze określa się mianem wieków ciemnych, postać św. Dominika jest tylko jednym z przykładów, iż była to epoka ważna dla losów świata. Mówiąc o św. Dominiku zwracał uwagę, że poza działalnością przekonywania przeciwników Kościoła postawił on także na pracę nad sobą przez modlitwę, umartwienia i posty. "To ważne także we współczesnym świecie, w którym słyszymy o prześladowaniu chrześcijan i braku tolerancji wobec wyznawców Chrystusa. Tłumaczenie nauki Kościoła, którego dokonywał św. Dominik, zawsze zaczynało się od zmiany siebie i ciężkiej pracy nad własną formacją" – mówił Biskup.
Jak podkreśla organizatorka konkursu, p. Aneta Kępa-Bańka, wybór św. Dominika to następstwo ubiegłorocznego wyboru św. Franciszka. To także wstęp do przeżywanego w przyszłym roku jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego. "To postać aktualna na wszystkie czasy, bowiem cały czas człowiek zmaga się z pragnieniem poznania prawdy i głodem Słowa Bożego. Postmodernistyczne prądy powinny zachęcać nas do pochylenia się nad Pismem Świętym, ale także prawdą, którą Bóg objawił przez ludzi obdarzonych darem mądrości, naszych przewodników w wierze" – tłumaczy organizatorka.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się rozległą wiedzą dotyczącą życia i duchowości św. Dominika, m.in. sposobami modlitwy czy ulubionymi fragmentami Pisma Świętego, ale też uzasadnić dlaczego stał się ważną postacią w średniowiecznym Kościele i co wniósł nowego do Kościoła. Przygotowany test składał się z 23 pytań zamkniętych i 4 otwartych.
Najlepszymi znawcami św. Dominika okazali się:
Wśród uczniów gimnazjum:
I miejsce: Paulina Armatys z Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej
II miejsce: Wojciech Dobczyński z Gimnazjum w Wojkowicach
III miejsce: Wiktoria Łabuś z ZS nr 4 w Dąbrowie Górniczej oraz Patryk Filipczyk z Gimnazjum w Wojkowicach
Wśród uczniów szkół średnich:
I miejsce: Justyna Sikora z II LO w Dąbrowie Górniczej oraz Dominika Szmurło z ZSP w Dąbrowie Górniczej
II miejsce: Agata Cyganek z IV LO w Olkuszu oraz Sylwia Świstak z ZSP w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Dominik Góra z I LO w Dąbrowie Górniczej