XIII Paraspartakiada w Dąbrowie Górniczej
22 listopada 350 młodych, niepełnosprawnych sportowców z 38 ośrodków na terenie Zagłębia, Śląska i części Małopolski, rywalizowało w Dąbrowie Górniczej podczas XIII Paraspartakiady. Honorowy patronat nad imprezą objął Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
„Impreza na stałe wpisała się do kalendarza miejskich wydarzeń, a niepełnosprawne dzieci i młodzież czekają na nią przez cały rok. Dzięki niej mają szansę pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych" – tłumaczą organizatorzy. Dodają również, że ilość chętnych do startu w zawodach przerosła w tym roku ich oczekiwania i kilka zespołów, które zgłosiły się najpóźniej, musiało zostać odesłanych i zaproszonych na przyszły rok.
Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań i zapaleniem przez sztafetę sportowców olimpijskiego znicza (pochodnię odpalał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak) wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczali zaproszeni goście. Wylosowano też grupy, które otrzymały nagrody ufundowane przez sponsorów. Wręczono także puchar Prezydenta RP dla najlepszego ośrodka, który otrzymał Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Gołuchowicach.
„Kto był dzisiaj na dąbrowskiej hali sportowej widział, że takie spotkanie warto organizować. Warto tej młodzieży i dzieciom dać szansę wspólnego rozwoju i okazję do pokazania, że wiele potrafią. To okazja nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do rozmowy i wzajemnej wymiany doświadczeń" tłumaczył Bogdan Zandecki, prezes Stowrzyszenia Neuron, które współorganizuje paraspartakiadę.
Na ten sam aspekt zwracał uwagę Tomasz Ryrak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, który zgłosił do zawodów 12 pełnoletnich uczestników: „Najważniejsza jest integracja ze środowiskiem, ale także rozwój fizyczny, pozwalający zachować im dobrą kondycję" - tłumaczył.
Od samego początku dąbrowską paraspartakiadę współorganizuje V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego – ponad 50 wolontariuszy pracuje w biurze zawodów, szatni, zapewnia pomoc przy wydawaniu posiłków czy przeprowadzaniu poszczególnych konkurencji. Jak podkreśla dyrekcja szkoła także na co dzień aktywnie włącza się w pomoc osobom niepełnosprawnym. Działa w niej klub wolontariusza organizujący różnego rodzaju akcje pomocy potrzebującym. W każdej klasie szkoła zabezpiecza dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych, których obecnie uczy się placówce 10.
Ks. Paweł Kempiński, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych i jeden z organizatorów paraspartakiady zaznacza, że ma ona także wymiar ewangelizacyjny – „osoby niepełnosprawne swoim cierpieniem i codziennym przełamywaniem barier stają się dla świata ważnym świadectwem wiary w Jezusa".