Z wizytą w Domowym Kościele

Data dodania: 2013.12.29

Mówiąc KOŚCIÓŁ zwykle mamy na myśli ogólną wspólnotę wierzących pod przewodnictwem pasterzy (pisany wielką literą) bądź świątynię. Zbyt rzadko uświadamiamy sobie, że wielką wspólnotę Kościoła budują małe i duże rodziny – Domowe Kościoły. Rolę rodzin przypomniało spotkanie Księdza Biskupa z działającym w diecezji ruchem Domowego Kościoła.

Spotkanie z pasterzem diecezji rozpoczęło się 28 grudnia, w święto św. Młodzianków, Mszą św. sprawowaną w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. Wraz z Biskupem Ordynariuszem koncelebrowali ją proboszcz parafii ks. Witold Januś SCJ oraz moderatorzy stowarzyszenia – ks. Wojciech Koryto i ks. Robert Gacek.

W swojej homilii Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich, aby wraz z pasterzami nauczyli się odczytywać znaki z nieba i udali się do Betlejem, gdzie znajduje się nie tylko Nowonarodzony Zbawiciel Świata, ale także małżonkowie – Maryja i Józef. "Pasterzom ukazana została rodzina, która jawi się jako droga zbawienia i siła mająca moc przeciwstawienia się złu, które niszczy człowieka. (...) Rodzina to droga do szczęścia!" – przypominał hierarcha dodając, że ten Boży dar jest dziś niezwykle brutalnie atakowany.

Odnosząc się do czytanego w świątyniach dzień później listu biskupów dotyczącego tzw. ideologii gender wezwał rodziców, aby pilnowali wychowania swoich dzieci i treści, które są im przekazywane w przedszkolach i szkołach. "Tylko w zdrowej, silnej i kochającej się rodzinie jest przyszłość. To rodzin a jest dla nas drogą do zbawienia" – zakończył swoje rozważanie Biskup.

Po Eucharystii członkowie ruchu spotkali się w dolnym kościele na wspólnym dzieleniu się opłatkiem i kolędowaniu.

 

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame.

Członkami Domowego Kościoła są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie angażują się w proponowaną im formację. Włączają się one do kręgów - 4-7 małżeństw pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. W naszej diecezji kręgi Domowego Kościoła znajdują się w czterech rejonach – Dąbrowa Górnicza (8 kręgów), Jaworzno (4 kręgi), Olkusz (6 kręgów) i Sosnowiec (10 kręgów). Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. Składa się na nie wymiana radości i trosk, wspólna modlitwa i formacja. Kontakt do par odpowiedzialnych za poszczególne rejony i do pary diecezjalnej oraz inne informacje o wspólnocie w diecezji sosnowieckiej znajdują się na stronie www.sosnowiec.oaza.pl

Wspólnota zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

• życia słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,

• życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,

• życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,

• dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,

• postawy służby we wspólnocie Kościoła według otrzymanych darów.

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne – zobowiązania-dary:

• codzienna modlitwa osobista,

• regularne spotkanie ze słowem Bożym,

• codzienna modlitwa małżeńska,

• codzienna modlitwa rodzinna,

• comiesięczny dialog małżeński,

• reguła życia – systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem, rodziną,

• uczestnictwo przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.

 

Działalność w naszej diecezji podsumowują Viola i Piotr Cierniakowie

W 2013 roku Domowy Kościół w naszej diecezji zorganizował 5 rekolekcji, w których wzięło udział, łącznie 63 małżeństwa oraz dzieci i osoby posługujące – rekolekcje odbyły się w wynajętych ośrodkach w Czarnej Górze, Wiśle i Częstochowie. Wśród niech jest Triduum Paschalne przeżywane w formie rekolekcji wraz z młodzieżą i wspólnotą dorosłych. Wszystkie rekolekcje DK (za wyjątkiem Triduum) prowadzą wspólnie ksiądz moderator i para prowadząca wraz z diakoniami animatorską, wychowawczą, muzyczną, liturgiczną.

Ponieważ pary animatorskie odpowiedzialne za poszczególne kręgi zmieniają się co roku – na początku każdego roku pracy, we wrześniu organizowany jest dzień skupienia dla par animatorskich DK.

Pary rejonowe i para diecezjalna zmieniają się co trzy lata – nowo wybrane pary odpowiedzialne uczestniczą w swoich trzydniowych rekolekcjach formacyjnych.

Na wiosnę DK z całego kraju pielgrzymuje do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. W naszej diecezji co roku inny rejon organizuje ten wyjazd.

Przed wakacjami DK organizuje dzień sportu, w którym całe rodziny rywalizują o tytuł najbardziej usportowionej rodziny DK.

Para diecezjalna DK i pary rejonowe spotykają się 3-4 razy w roku na spotkaniach kręgu diecezjalnego, który ma podobną formę jak spotkania kręgów przy parafii.

Małżeństwa z DK, wspólnota dorosłych i oaza młodzieżowa – cały Ruch Światło-Życie spotyka się cztery razy w roku na Dniach Wspólnoty, tematycznie związanych z okresem liturgicznym oraz tematem roku pracy. Jest to czas wspólnego przeżywania Eucharystii, wspólnej modlitwy, dawania świadectwa. Dni wspólnoty kończą się agapą, która jest okazją do bliższego poznania się w czasie poczęstunku. W tym samym gronie spotykamy się również na wspólnotowej, bezalkoholowej zabawie sylwestrowej. Zapraszamy na nią także osoby spoza ruchu, którym odpowiada ta forma zabawy.

Małżeństwa DK wraz z księżmi moderatorami spotykają się na diecezjalnym opłatku z księdzem Biskupem – co roku spotkanie odbywa się w innym rejonie.

DK włącza się w „Marsz dla życia" i czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w czasie SMDS.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.