Złoty jubileusz ks. Malasiewicza i 30-lecie parafii
Dziękczynny śpiew "Te Deum" wydobywający się z setek gardeł wiernych wypełniających szczelnie kościół Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu zakończył podwójny jubileusz obchodzony w parafii 17 maja – 50. rocznicę święceń kapłańskich proboszcza, ks. Karola Malasiewicza oraz 30-lecie istnienia parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
Eucharystia rozpoczęła się od laudacji i życzeń, które w imieniu parafian złożyli jubilatowi chorzy – Maria i Stanisław Jędrzejewscy, rodziny – państwo Wachowie i młodzież – Krystian Odor. Wyjątkowo wzruszające były życzenia dzieci pierwszokomunijnych, wygłoszone przez Wiktora Solińskiego i Madzię Mendalkę – "Kochany księże proboszczu, Ty jesteś dla nas jakby Księdzem-Dziadziusiem. Jak dziadziuś uczysz nas o Chrystusie. Za lata tej nauki Ci dziękujemy – Bogu i Maryi Cię oddajemy" – powiedziały dzieci. Poza kwiatami jubilat dostał pióro oraz pamiętnik – "zachętę do dalszej pracy twórczej", jak komentowali parafianie.
W homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że jubileusz to okazja nie tylko do radości, ale także wdzięczności Bogu i ludziom. Przypomniał także niełatwe czasy, w jakich budowano kościół i zręby parafialnych struktur. "Kapłani, którzy w owych czasach z ogromnym poświęceniem budowali wówczas świątynie są niczym bohaterowie" – mówił hierarcha.
"Przy okazji tego jubileuszu pragnę się zwrócić z gorącą prośbą do Pana Jezusa, tego Miłosiernego, którego obraliście sobie, by wam patronował, aby każdy kto do tej świątyni wejdzie był wysłuchany" – modlił się Ksiądz Biskup.
Uroczystość swym śpiewem uświetnił chór, składający się z członków dawnego parafialnego chóru "Sempre Cantabile" wspartego przez członków chóru katedralnego "Lutnia" pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka.
Ks. prałat dr Karol Malasiewicz urodził się 4 listopada 1940 roku w Radomsku. Po maturze w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie ukończył studia w seminarium diecezjalnym diecezji częstochowskiej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1964 roku z rąk ks. bp Stefana Bareły i pracował kolejno w parafiach Opatrzności Bożej w Częstochowie, Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie, NMP Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych, św. Józefa w Dąbrowie Górniczej, NMP Zwycięskiej w Częstochowie, NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, św. Piotra i Pawła w Zawierciu i Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Od 1983 roku, kiedy biskup częstochowski Stefan Bareła powołał wikariat terenowy na osiedlu Jagiellońska-Ostrogórska, związany jest z tym miejscem.
Już miesiąc po powołaniu wikariatu, dzięki gospodarności ks. Malasiewicza, poświęcono plac kościelny wydzielony z terenu przyszpitalnego, a w grudniu przy polowym ołtarzu odprawiono pierwszą Pasterkę. W maju na placu wybudowano drewniany barak-kaplicę, w której odbywały się Msze św. Równocześnie w Urzędzie Miasta złożono plany budowy świątyni. Dbano także o duchowy rozwój parafian – 31 marca 1985 roku poświęcono obraz Jezusa Miłosiernego, który peregrynował po wszystkich rodzinach wspólnoty. Oficjalnie parafię erygował biskup Stanisław Nowak 28 maja 1985 roku. Budowę kościoła rozpoczęto 14 czerwca 1987 roku, a rok później wmurowano kamień węgielny, poświęcony 19 czerwca 1983 roku na Jasnej Górze przez Jana Pawła II. Poświęcenia kościoła, ołtarza, tabernakulum, obrazu Jezusa Miłosiernego i stacji Drogi Krzyżowej dokonał ks. bp Miłosław Kołodziejczyk 15 marca 1992. 10 kwietnia 1994 r. świątynię konsekruje ks. bp Adam Śmigielski, który poświęca także budynek plebanii. Od października 2002 roku kościół jest Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
(informacje o historii parafii oraz ks. Malasiewiczu
zaczerpnięto z jubileuszowego wydania parafialnej gazetki "Faustynka").