[INGRES] Słowo nuncjusza abp. Antonio Guido Filipazziego

DO KATEDRY SOSNOWIECKIEJ

22 CZERWCA 2024 ROKU

Bracia i Siostry!

To dla mnie wielka radość, że po raz pierwszy jestem w Sosnowcu. Tym bardziej się cieszę, że gromadzi nas piękna i ważna okoliczność – ingres nowego biskupa diecezji sosnowieckiej.

Na zakończenie tej Eucharystii, to znaczy „świętego dziękczynienia”, pragnę razem z Wami dziękować Bogu, który po raz kolejny dotrzymuje swoich obietnic. Czytamy u proroka Jeremiasza: „Dam wam pasterzy według mego serca” (Jr 3, 15). Bóg dał nam znacznie więcej, bo to On pozostał prawdziwym i najwyższym pasterzem i prowadzi nas przez ludzkich pasterzy, których wybrał, uświęcił i posłał. Nie traćmy nigdy tej wizji wiary w patrzeniu na Kościół i jego pasterzy, a także na ich nominacje!

Jako przedstawiciel Ojca świętego w Polsce, zachęcam Was do okazania wdzięczności papieżowi Franciszkowi za dar nowego biskupa dla tej diecezji. Uczyńcie to, odpowiadając na tę prośbę, którą Papież zawsze do nas kieruje, to znaczy nie zapominajcie o modlitwie za niego i jego posługę w Kościele i świecie.

Dziękuję metropolicie katowickiemu, arcybiskupowi Adrianowi Galbasowi, któremu ta diecezja została powierzona na czas sede vacante. Wiem, jak bardzo docenialiście jego posługę! Módlmy się, aby Pan wynagrodził mu to wszystko, co dla Was uczynił i aby obdarzył go wieloma łaskami potrzebnymi do kontynuowania jego misji duszpasterskiej.

Dziękuję w sposób szczególny waszemu nowemu biskupowi, drogiemu biskupowi Arturowi Ważnemu. Jesteśmy mu wdzięczni, ponieważ natychmiast odpowiedział z gotowością i otwartością na wezwanie Papieża, aby zostać Waszym pasterzem i prowadzić Was drogami Ewangelii.

Dlatego godne ubolewania jest to, że na temat tej nominacji powiedziano wiele rzeczy nieprawdziwych, na przykład mówiąc o różnych kandydatach, którzy odmówili przyjęcia tego stanowiska... Tych wszystkich, którzy na różne sposoby rozpowszechniają te fałszywe informacje, zachęcam do poważnego rachunku sumienia i pokuty. W Kościele i w społeczeństwie plotki, kłamstwa, a nawet oszczerstwa są poważnym złem, ponieważ, jak powiedział papież Franciszek, wszystko to „rodzi podział, powoduje cierpienie, powoduje zgorszenie, a nigdy nie pomaga w doskonaleniu się, nigdy nie pomaga wzrastać” (Anioł Pański, 10.09.2023). Bądźmy wszyscy bardziej ostrożni w dawaniu wiary nieoficjalnym wiadomościom.

Diecezji Sosnowieckiej życzę, aby był to nowy rozdział w jej historii, w którym ci, którzy pełnili dobro, będą trwali w nim i będą nadal się doskonalili, a ci, którzy popełnili zło, oby zrozumieli, że mają szansę na zmianę i pozytywne działanie w przyszłości. W końcu wszyscy potrzebujemy nawrócenia i nikt nie może osądzać i potępiać innych, włącznie z tą diecezją z jej kapłanami i wiernymi!

Życzę Księdzu Biskupowi Arturowi i całej diecezji spełnienia tego, o co modlimy się w jednym z wezwań w nieszporach:

Ojcze Święty, Ty nam dałeś Chrystusa jako naszego Pasterza i przewodnika naszych dusz, czuwaj nad pasterzami i nad ludem im powierzonym, aby owczarnia nie była pozbawiona opieki pasterzy, a pasterzom nie zabrakło posłuszeństwa owczarni” (por. Wezwanie z Nieszporów środy V tygodnia Wielkiego Postu). Amen!